خانه / دستگاه تصفیه آب / دستگاه آب شیرین کن

دستگاه آب شیرین کن

دستگاه آب شیرین کن

دستگاه تصفیه آب شیرین کن

دستگاه آب شیرین کن ( اسمز معکوس ) چیست ؟

دستگاه آب شیرین کن یک دستگاه برای تصفیه و خالص سازی آب می باشد.چون معمولا از آن برای حذف نمک و رفع شوری آب استفاده می شود، به آن آب شیرین کن گفته می شود.

دستگاه آب شیرین کن ( اسمز معکوس )  در چه مواردی مصرف دارد؟

هرجا که انسان ، موجودات زنده و یا صنعت وجود دارد به آب هم احتیاج است.

در سالیان گذشته با توجه به کم شدن منابع آبیِ موجود و عدم مدیریت منابع آبی در گذشته ، مشکلات عدیده ای در خصوص تامین آب مصرفی بشر بوجود آمده است.

در ضمن منابع موجود بعلت آلوده شدن توسط انسان و فعالیت های صنعتی قابل استفاده و مصرف بدون پالایش و تصفیه نیستند.

ضمنا در برخی مناطق آبهای زیرزمینی با توجه به شرایط خاک منطقه، به عناصر خاصی آلوده می باشند.

دستگاه آب شیرین کن می تواند گزینه مناسبی برای حذف آلاینده های معدنی از منابع آبی باشد.

دستگاه آب شیرین کن
دستگاه آب شیرین کن

انواع دستگاه آب شیرین کن ( اسمز معکوس ) چیست ؟

دستگاه آب شیرین کن بسته به محل و نوع استفاده به انواع زیر تقسیم می شود:

  •  صنعتی
  • شرب و بهداشتی و  دریایی
  •  کشاورزی و گلخانه

نوع صنعتی برای صنایع مختلف مانند تولید آب معدنی ، خودروسازی ، داروسازی ، مرغداری ، فولاد ، مواد غذایی و …. نوع شرب و بهداشتی برای تامین آب شرب انسان و نوع کشاورزی و گلخانه برای تامین آب با کیفیت برای کشت و زرع کاربرد دارند.

در نوع تصفیه آب دریا که بسیار پرکاربرد نیز هستند ازین دستگاه برای شیرین سازی آب بمنظور مصرف شرب ، بهداشتی و یا صنعتی استفاده می شود.

برای سفارش و یا خرید دستگاه آب شیرین کن ( اسمز معکوس )  چه مواردی را باید به طراح و یا سازنده اطلاع دهیم ؟

برای یک خرید مناسب و موفق دستگاه آب شیرین کن ، هرچه اطلاعات تکمیل تری به تامین کننده کالا بدهیم کار مهندسی تر و اصولی تر خواهد بود و نتیجه بهتری بهمراه خواهد داشت.

برای خرید یک واحد آب شیرین کن لازم است تا موارد ذیل را در دست داشته باشیم:

  • آنالیز دقیق آب خام که ممکن است آب چاه،دریا،لوله کشی،رودخانه و یا آبهای سطحی باشد.
  • مقدار آب مصرفی روزانه و ساعتی.
  • تعداد ساعات کاری دستگاه در روز.
  • شرایط محیطی و نگهداری دستگاه.


دستگاه آب شیرین کن ( اسمز معکوس ) چگونه کار می کند ؟ ( نحوه کار آب شیرین کن )

دستگاه آب شیرین کن با توجه به فرایند اسمز معکوس کار میکند.پمپ فشار قوی اب را به فیلتر و ممبران اسمزی هدایت کرده و اب مجبور به عبور از غشاء می شود و مولکولهای بزرگ که توانایی عبور از ان را ندارند در پشت ممبران گرفتار شده و در نهایت بعوان پساب دستگاه خارج می شوند و اب تمیز عاری از دستگاه خارج می شود.

دستگاه آب شیرین کن ( اسمز معکوس )  دارای چه ملحقاتی می باشد ؟

بسته به نوع آب ورودی به دستگاه و مقدار املاح محلول و کیفیت آب خروجی،تجهیزات و لوازم مورد نیاز آن متفاوت خواهد بود.قبل از ورود آب به ممبران ها و انجام فرایند اسمز معکوس واحد های فیلتر شنی،فیلتر دیسکی،فیلتر کارتریجی،فیلتر کربنی برای حذف مواد معلق قرار دارند.از ستونهای رزینی آنیونی و یا کاتیونی بعد از اسمز معکوس نیز برای خلوص بیشتر آب استفاده می شود.

جهت کاهش پتانسیل رسوب گذاری قبل از ورود آب به ممبران ها از واحد تزریق دیسکیلر  و جهت حذف کلر احتمالی موجود در آب از متا بی سولفیت سدیم استفاده می شود.

در دستگاه آب شیرین کن یک واحد شستشوی معکوس نیز جهت حذف املاح بشکل رسوب بر روی ممبرانها استفاده می شود. این واحد دارای مخزن ذخیره سود و اسید و پمپ سیرکوله برای شستشوی ممبران ها می باشد.

جهت کنترل دبی ورودی به دستگاه و مقدار املاح در خروجی دستگاه ، نیاز به تجهیزات ابزاردقیق می باشد.این تجهیزات شامل فلومتر کنترل جریان ورودی و پساب ، TDS متر یا EC متر ، ترانسمیتر فشار بر روی ورودی و خروجی ممبران ها و سیستم PLC مرکزی می باشد.

موارد لازم برای نگهداری دستگاه آب شیرین ( اسمز معکوس )  چه می باشد؟

دستگاه آب شیرین کن بعلت حساسیت بالایی که دارد بایستی مورد توجه و نگهداشت اصولی قرار گیرد.سیستمهای کنترلی هوشمند امروزی کمک شایانی در این زمینه کرده اند.کنترل فشار ورودی و خروجی ممبران ها،شستشوی معکوس یا بکواش فیلتر های شنی و کربنی،تعویض بموقع فیلتر های کارتریجی،شستشوی ممبران ها با اسید و سود،کالیبره کردن ملحقات ابزار دقیق مانند فلومتر و سیستم های پایش املاح محلول TDS و یا کانداکتیویتی EC ،تعویض بموقع ممبران ها و در صورت وجود رزین های کاتیونی و آنیونی.

قیمت دستگاه آب شیرین کن ( اسمز معکوس ) به چه فاکتور هایی بستگی دارد ؟

هر دستگاه تصفیه آب دقیقا برای رفع نیاز یک پروژه خاص طراحی و ساخته می شود.پارامترهای موثر بر قیمت دستگاه آب شیرین کن عبارتند از: حجم آب ورودی دستگاه ، مقدار TDS ورودی ، کیفیت پساب خروجی ، سیستم کنترلی دستگاه و کیفیت لوازم مصرفی بر اساس برند های مختلف.

 جهت بازدید و تماس با ما کلیک نمایید.خدمات در شهر های تهران ، مشهد ، اصفهان ، تبریز ، شیراز ، اهواز ، قم  ، کرمانشاه ، ارومیه ، زاهدان ، رشت ، کرمان ، همدان ، اراک ، یزد ، اردبیل ، بندر عباس ، قزوین ، زنجان ، خرم‌آباد ، سنندج ، گرگان ، ساری ، بجنورد ، بندر بوشهر  ، بیرجند ، ایلام ، شهرکرد ، سمنان ، یاسوج ، کیش ، قشم ، خواهد بود.

یک دیدگاه

  1. شهرام یونسی زیارانی

    با سلام‌بنده یه دستگاه نیاز دارم‌و نیازمند راهنمایی جهت خرید می باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *