چربی گیر و سپتیک پلی اتیلن و فایبرگلاس فاضلاب

سپتیک چربی گیر چیست ؟ انواع دستگاه چربی گیر فاضلاب از نظر فرایندی

انواع سیستم سپتیک چربی گیر به دو نوع ثقلی یا مکانیکی و الکترومکانیکال DAF تقسیم می شوند. سپتیک چربی گیر های ثقلی ساده ترین نوع سیستم  های چربی گیری هستند که توسط تولید کنندگان و سازندگان این دستگاهها پیشنهاد میشوند.

روش عملکرد سیستم سپتیک چربی گیر ثقلی بسیار ساده می باشد,به گونه ای که فاضلاب حاوی چربی توسط لوله به داخل مخزن چربی گیر وارد شده و چربی با توجه به وزن مخصوص پایین تر از آن نسبت به آب به سمت بالای مخزن هدایت می شود.

دریچه و منهول دسترس در دستگاه چربی گیر در قسمت بالایی در نظر گرفته می شود تا بتوان به صورت دستی چربی ها را از سطح مخزن خارج نمود.

در مواردی که کارفرما امکان انجام اپراتوری  و تخلیه دستی چربی ها را نداشته باشد , می توان از یک سیستم اسکیمر جهت چربی گیری اتوماتیک از سطح مخزن استفاده نمود.

در کلیه فاضلاب هایی حاوی مقادیری از چربی و روغن و گریس هستد می توان با استفاده از سپتیک چربی گیر ثقلی با ظرفیت مناسب و طراحی دقیق  به ساده ترین روش ممکن چربی های معلق را از فاضلاب جدا نمود.

البته جدا نمودن چربی های محلول و همچنین چربی های محلول و همچنین ذرات کوچکتر چربی نیازمند استفاده از روش هایی همچون شناور سازی با هوای محلول می باشد.

 

انواع چربی گیر ثقلی از نظر متریال و جنس چیست؟

انواع چربی گیر ثقلی به سه صورت اجرا می شود:

چربی گیر بتنی یا ایمهاف تانک,چربی گیر فایبر گلاس و چربی گیر پلی اتیلنی.

 

انواع سیستم سپتیک چربی گیر از نظر محل مصرف چیست؟

 • چربی گیر بیمارستان
 • چربی گیر رستوران
 • چربی گیر آشپزخانه صنعتی
 • چربی گیر قنادی
 • چربی گیر تعمیر گاه
 • چربی گیر اتاق ژنراتور
 • کترینگ های غذا
 • کارخانه های صنعتی و صنایع غذایی و لبنی

سیستم سپتیک چربی گیر رستوران -آشپزخانه-تالار پذیرایی-کترینگ

چربی گیر رستوران-آشپزخانه-تالار پذیرایی يک واحد پيش تصفيه جهت حذف چربي از پساب بهداشتي ، صنعتي ، رستوران و يا آشپزخانه مي باشد.

وجود چربي در فاضلاب سبب گرفتگي لوله هاي فاضلاب و نيز پر شدن چاه بعلت گرفتگي ديواره چاه مي شود.بنابراين حذف آن از طرق چربی گیری فاضلاب به مراتب هزينه هاي کمتري نسبت به باز کردن لوله ها و يا کندن چاه مجدد دارد.

با خرید دستگاه چربی گیر از گرفتگی لوله ها و پرشدن چاه محافظت کنید.

علاوه بر اين در صورتيکه فاضلاب بخواهد به تصفيه خانه فاضلاب منتقل و تصفيه تکميلي بر روي آن انجام شود لازم است تا قبل از ورود به تصفيه خانه چربي گيري شود.زيرا چربي در عملکرد سيستم تصفيه خانه اختلال ايجاد مي کند.

در فاضلاب بیمارستان ها ، آشپزخانه های صنعتی ، رستوران ها و کترینگ های غذا هر مکانی که دارای مصرف روغن و چربی می باشد استفاده از دستگاه چربی گیر با ظرفیت مناسب جهت جلوگیری از هزینه های نگهداشت و تعمیراتی لازم به نظر می رسد.

 

عملکرد سیستم سپتیک چربی گیر آشپزخانه / چربی گیر رستوران چگونه است ؟

فاضلاب چرب وارد دستگاه پکیج پیش ساخته و آماده چربی گیر آشپزخانه-رستوران می شود،سپس توسط یک کاهنده سرعت،مایع فاضلابی آرام می گردد.

با آرام سازی فاضلاب و عبور آن از پکینگ مدیا فاضلاب،سرد شده و چربی معلق در آن به سطح چربی گیر آشپزخانه / چربی گیر رستوران آمده و جمع می گردد.

آب سرد شده بدون چربی بعد از عبور از طول دستگاه پکیج پیش ساخته و آماده چربی گیر آشپزخانه از خروجی به شبکه فاضلاب هدایت می گردد .

چربی های جمع شده که بصورت یک لایه چربی روی سطح چربی گیر آشپزخانه دیده می شود ،توسط فرد یا دستگاه جمع آوری شده و به صورت زباله دفنی به خارج از ساختمان منتقل می گردد.

 

سپتیک چربی گیر دوجداره پلی اتیلنی فاضلاب چیست ؟

معمولا نوع پلي اتيلن سیستم چربي گير ها بخاطر دوام بالا و سهولت در نصب توانسته جايگاه مناسبي در صنايع به خود اختصاص دهد و تولید کنندگان و سازندگان این تیپ دستگاهها گسترش پیدا کرده اند.

اين پکیج چربیگیر از گرانول پلي اتيلن PE80 ساخته شده اند و حجم دستگاه از 1 تا 60 متر مکعب بصورت يکپارچه قابل ساخت خواهد بود.

مقطع دستگاه بصورت استوانه بوده و قطر دستگاه از سایز های 800،1000،1200،1600،1800،2000،2500 میلیمترقابل انتخاب خواهد بود . طول دستگاه نیز بصورت نامحدود قابل انتخاب است که بدین شکل در هر مکان و سایت با محدودیتهای معماری و سازه ای خاص می توان دستگاهی فراخور آن محل طراحی و نصب کرد.

نحوه نصب چربی گیر ( طبق نقشه و دیتیل شرکتهای سازنده ) می تواند بصورت عمودی و یا افقی باشد و بسته به مکان و سایت می توان سازه خاص برای آن تدارک دید.

تولید کنندگان سازندگان قیمت طراحی محاسبه حجم و ظرفیت چربی گیر چربیگیر تولید کننده سازنده

بزرگترین مزیت سپتیک چربی گیرهای پلی اتیلن به محصولات مشابه ، یکپارچه بودن و در نتیجه آببندی صد در صد آنها مخصوصا در ظرفیت های بالا می باشد.

بعلاوه با توجه به سطح کاملا صاف و صیقلی ، هیچگونه ضایعات و چربی به بدنه دستگاه نچسبیده و براحتی دستگاه با آب خالی قابل شستشو می باشد.

در دستگاههای بتنی پیش ساخته بزرگترین معضل آببندی دستگاه ها می باشد که هیچ موقع بصورت صد در صدی قابل انجام نخواهد بود.

در صورتیکه مسائل فنی بر مسائل مالی مقدم باشد خرید دستگاه های چربی گیر پلی اتیلن بهترین گزینه خواهند بود.

 

تخلیه چربی از دستگاه پکیج پیش ساخته و آماده سپتیک چربی گیر رستوران ( چربی گیر دوجداره آشپزخانه ) چگونه است ؟

جهت تخلیه چربی از دستگاه چربیگیر تنها لازم است تا درب بازدید و تخلیه آن باز شده و توسط دست و یا ابزار ، چربی که کاملا بر روی دستگاه چربی گیر رستوران ( چربی گیر آشپزخانه )  سفت و سخت شده را براحتی از داخل بیرون کشید و دفع کرد.

این دریچه لازم است توسط تولید کنندگان و سازندگان بر روی دستگاه تعبیه شود.( طبق نقشه و دیتیل شرکتهای سازنده )

شرکت آبنوس مکانيک با استفاده از تجربيات بيش از يک دهه اي خود جهت ارائه دستگاه هاي چربی گیر رستوران ( چربی گیر آشپزخانه ) با بهترين کيفيت و کمترين زمان اعلام آمادگي مي نمايد.

 

انواع سیستمچربی گیر رستوران ( چربی گیر آشپزخانه ) از نظر سیستم اتصالات ورودی و خروجی چیست؟

 • چربی گیر با اتصالات P.V.C
 • چربی گیر با اتصالات لوله پلی اتیلن
 • چربی گیر با اتصالات فلنجی پلی اتیلن

 

جزئیات چربی گیر پلی اتیلن دوجداره

 • ورودی چربی گیر
 • لوله ونت چربی گیر
 • دریچه بازدید و تخلیه چربی گیر
 • خروجی چربی گیر

طراحی و محاسبه ظرفیت سپتیک چربی گیر دوجداره ( محاسبه حجم دستگاه پکیج پیش ساخته و آماده چربی گیر )

فاضلاب حاصل از شستشوی ظروف کثیف در آشپزخانه ها حاوی چربی های معلق می باشد.این چربی ها بصورت درشت و ریز همراه با تکه های غذا اصطلاحا FOGS  اطلاق می شود.جهت محاسبه ظرفیت چربی گیر ( محاسبه حجم چربی گیر ) ابتدا لازم است تا مقدار حجم فاضلاب ورودی به دستگاه چربی گیر محاسبه شود.بسته به منبع تولید فاضلاب مقدار سرانه تولید فاضلاب متفاوت خواهد بود. بنابراین جهت محاسبه ظرفیت چربی گیر  لازم است تا بشکل دقیق از طریق محاسبه حجم و مصرف آب همان مرکز مقدار تولید فاضلاب را محاسبه نمود . یکی از این طرق میتواند براوورد حجم آب مصرفی و عبوری از کنتور آب باشد.پس از این مرحله و براوورد حجم آب مصرفی ، می توان ظرفیت و حجم دستگاه چربی گیر را محاسبه نمود.

با خرید دستگاه چربی گیر از گرفتگی لوله ها و پرشدن چاه محافظت کنید.

 

در طراحی دستگاه پکیج پیش ساخته و آماده چربی گیر لازم است تا ابتدا حجم و ظرفیت فاضلاب توسط تولید کنندگان و سازندگان محاسبه شود.

جهت محاسبه حجم چربی گیر و براورد ظرفیت چربی گیر پلی اتیلن مقدار و ظرفیت فاضلاب وارده به آن لازم و ضروری است که بر اساس مقدار آب عبوری از کنتور آب و یا حجم  غذای پخت شده می تواند محاسبه شود.( طبق نقشه و دیتیل و کاتالوگ شرکتهای سازنده )

نکات ذیل در محاسبه و طراحی و قبل از خرید در نظر گرفته شود:

 • فاصله سپتیک چربی گیر از محل تولید فاضلاب چرب در نقشه های سازه و معماری محاسبه شود.
 • ونت مناسب جهت تخلیه گاز در نقشه های سازه و معماری محاسبه شود.
 • دریچه بازدید جهت شستشو و تخلیه ضایعات چربی در نقشه های سازه و معماری محاسبه شود.
 • محل نصب در فونداسیون در نقشه های سازه و معماری محاسبه شود.( طبق نقشه و دیتیل و کاتالوگ شرکتهای سازنده )

 

سپتیک چربی گیر فایبرگلاس چیست ؟

چربی گیر فایبرگلاس از لحاظ استحکام تا حدودی ضعیف تر از از چربی گیر پلی اتیلن می باشد . چربی گیر فایبرگلاس به رنگ سفید در بازار عرضه می شود.

چربی گیر فایبر گلاس در اصطلاح به چربی گیر رستوران معروف می باشد. چربیگیرفایبرگلاس در دو حالت اتومات و غیر اتومات عرضه می گردد.سطح قلیایی این چربی ها بسیار اسیدیته می باشد.ساختار لیپید این چربی ها ساختاری اسیدیته می باشد,عمر لوله ها در گذر زمان پایین آمده فرسوده و از سیستم خارج  می شود وبه روز رسانی شبکه فاضلاب بسیار پر هزینه است.

قیمت سپتیک چربی گیر دوجداره| دستگاه چربی گیر برای فاضلاب|حوضچه چربی گیر فاضلابقیمت مخزن پلی اتیلن دوجداره دفنی سپتیک چربی گیر پلی اتیلنی پلی اتیلن بتنب بتونی فایبرگلاس خرید تولید کننده سازنده

 • قیمت  دستگاه پکیج پیش ساخته و آماده چربی گیر دوجداره در بسیاری از موارد قابل رقابت با قیمت انواع چربی گیر ها نمی باشد.
 • قیمت چربی گیر بسته به ظرفیت دستگاه،جنس بدنه و میزان خاکی که روی آن ریخته می شود  متفاوت می باشد.
 • از لحاظ قیمت ،حوضچه چربی گیر بتنی پیش ساخته یا آماده دارای کمترین قیمت و چربی گیر فایبر گلاس بیشترین قیمت می باشد.
 • سیستم سپتیک چربی گیر پلی اتیلن نیز بسته به دو لایه یا دو جداره بودن دستگاه از تنوع قیمتی متفاوتی برخوردار است.
 • قیمت  بر اساس عمق دفن ، تعداد و نوع اتصالات توسط شرکتهای سازنده قابل تغییر خواهد بود.
 • قیمت بر اساس تحویل درب کارخانه و یا تحویل در سایت توسط شرکتهای سازنده  ارائه شده میشود.

 

چربی گیر الکترومکانیکال یا DAF

چربی گیر DAF : در این روش هوا با فشار لازم که توسط پمپ باد تامین میگردد در فاضلاب محلول می شود.

این محلول در کف حوض چربی گیر بصورت متناوب ازاد شده و  در نتیجه هوای محلول تحت فشار ازاد می شود.

این هوای ازاد شده بسمت بالای مخزن چربیگیر حرکت می نماید و در این حرکت چربی ها و مواد معلق به ذرات هوا چسبیده و به سطح مخزن منتقل می شود.

 

 

چربی گیر زیر سینکی ( زیر سینک) چیست ؟

چربی گیر زیر سینکی برای آشپزخانه ها و رستوران هایی استفاده می شود که امکان استفاده از چربی گیر بصورت دفنی در کف وجود ندارد.

این چربی گیر در زیر سینک وصل شده و خروجی آن بصورت ثقلی وارد کفشور فاضلاب میگردد.

با توجه به ابعاد سینک ، ابعاد چربی گیر زیر سینک هم قابل تغییر خواهد بود.

طراحان آشپزخانه های صنعتی لازم است تا در نقشه های خود تدابیر لازم جهت نصب چربی گیر را بر اساس دیتیل و نقشه های توسط شرکتهای سازنده  لحاظ کنند تا پس از نصب سینک ها لازم به تغییرات در لوله کشی و پایپینگ حادث نگردد.

در صورت لازم باید از سینک های دارای چربی گیر استفاده شود تا نیازی به حفر زمین و نصب چربی گیر دفنی نباشد.

در صورتیکه در زیر سینک امکان نصب نباشد ناگزیر باید از نوع دفنی طبق نقشه و دیتیل و کاتالوگ شرکتهای سازنده آن استفاده کرد.

با خرید دستگاه چربی گیر از گرفتگی لوله ها و پرشدن چاه محافظت کنید.

 

 

چربی گیر پلی اتیلن

دستگاه پکیج پیش ساخته و آماده سپتیک چربی گیر پلی اتیلن دوجداره بصورت دفنی و زمینی نصب می شوند,اما در بیشتر موارد ورودی فاضلاب به  آن در زیر زمین واقع شده است و ما مجبور به نصب  چربی گیر پلی اتیلن به صوت دفنی هستیم.

قبل از نصب دستگاه پکیج پیش ساخته و آماده چربی گیر  باید توانایی حمل بار خاک اطراف و سربارهای احتمالی را بررسی کنیم.

 • ابتدا زمین را به طول یک متر بیشتر از طول مخزن حفر می نماییم,عمق گود باید حداقل برابر ارتفاع به اضافه عمق لوله ورودی باشد.
 • در صورتیکه محل مقاومت کافی را دارد,یک لایه بتن مگر با عیار 150کیلو گرم بر متر مربع در کف گود اجرا می نماییم .(باید کاملا تراز باشد)
 • چربی گیر  را با جرثقیل در گود قرار می دهیم .
 • لوله های ورودی و خروجی و خروجی بیو گاز را متصل می کنیم.
 • خاک مازاد را سرند کرده,بطوریکه عاری از هر گونه ذرات ریگ و سنگدانه باشد.
 • خاک سرند شده را به صورت دستی یا با وسیله مکانیکی در اطراف چربی گیر  ریخته,بایدتوجه شود که خاک را نباید مستقیما روی چربی گیر ریخت.

  مهمترین مزایای سیستم سپتیک چربی گیر های پلی اتیلن دوجداره چیست ؟

   مهمترین مزایا عبارتند از:

  • استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
  • ایزولاسیون کامل و بدون بو
  • مقرون به صرفه ترین روش تصفیه فاضلاب
  • مقاومت بسیار بالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی
  • حمل و نصب آسان ,قابلیت جابجایی محل استقرار
  • قابلیت ساخت ,در ابعاد واحجام مختلف
  • دارا بودن پوشش ضد اشعه ماورا بنفشAnti uv
  • عمر طولانی
  • عدم نیاز به عایق کاری و تعمیر

آیا دستگاه سپتیک چربی گیر پلی اتیلن  دوجداره نیاز به ونت دارد؟

با توجه به بیهوازی بودن محیط چربی گیر پلی اتیلن و در نتیجه تولید گاز های CH4 و H2S در آن ،حتما لازم است تا چربی گیر دارای ونت مجزا باشد.

زیرا بوی بسیار نامطبوعی در آن تولید می شود که در صورت عدم تخلیه بصورت مناسب به ساختمان بالادست منتقل می شود.

بنابراین یک ونت هوای جدا طبق کاتالوگ تولید کنندگان و سازندگان دستگاه و نقشه طراح کاملا ضروری می باشد.

با خرید دستگاه چربی گیر از گرفتگی لوله ها و پرشدن چاه محافظت کنید.

 

آیا دستگاه چربی گیر پلی اتیلن دوجداره را می توان در زمین دفن کرد؟

با توجه به طراحی سپتیک چربی گیر های شرکت آبنوس مکانیک برای موارد مصرف مختلف، دستگاه ها در دو تیپ دفنی و غیر دفنی ساخته می شوند.

بنابراین میتوان چربی گیر را یا بصورت روکار بر روی زمین نصب کرد و یا بصورت دفنی در داخل زمین قرار داد.

خرید دستگاه چربی گیر پلی اتیلن دوجداره بهتر است یا فایبرگلاس

چربی گیر فایبرگلاس از لحاظ استحکام تا حدودی ضعیف تر از از چربی گیر پلی اتیلن می باشد .

ساختار و عملکرد هر دو نوع چربی گیر در تمامی محصولات توسط شرکتهای سازنده مشابه هم می باشد.

ولی دستگاه پکیج پیش ساخته و آماده  سپتیک چربی گیر پلی اتیلن بعلت ضریب الاستیسیته بالاتر بدنه قابلیت ضربه پذیری بالاتری داشته و در صورت دفن در زمین مقاومت بالاتری نسبت به جنس فایبرگلاس دارد.

ابعاد سپتیک چربی گیر دوجداره

 

حجم دستگاه (متر مکعب) قطر(متر) طول (متر) سایز پیشنهادی اتصال ورودی و خروجی(اینچ) قطر منهول بازدید(سانتیمتر)
2 1.20 1.77 4 60
3 1.50 1.70 4 60
4 1.50 2.26 4 60
5 1.80 1.97 4 60
6 1.80 2.36 4 60
2 1.20 1.77 4 60
7 1.80 2.75 4 60
8 1.80 3.15 4 60
10 1.80 3.93 4 60
12 2.0 3.82 4 60
15 2.0 4.78 4 60
20 2.50 4.08 5 60
25 2.50 5.10 5 60
30 2.50 6.11 5 60
40 2.50 8.15 5 60
50 2.50 10.19 5 60
60 2.50 12.23 5 60

فروش و قیمت چربی گیر پلی اتیلنی و فایبرگلاس فاضلاب بدون واسطه از تولید کننده و سازنده کارخانه

مخازن و منابع دوجداره دفنی پلی اتیلن | مخزن آب |سپتیک تانک | چربی گیر | مخزن اسید

مخازن پلی اتیلن دوجداره دفنی با توجه به مشخصات فنی خود جایگزین مناسبی برای مخازن از جنس های دیگر شده است.

موارد استفاده این مخازن شامل موارد ذیل می باشد:

 • مخزن آب
 • سپتیک تانک
 •  چربی گیر
 •  مخزن اسید

سپتیک تانک  پلی اتیلنی  و چربی گیر چیست ؟

سپتیک تانک و چربی گیر پلی اتیلنی دوجداره دفنی یا چاه سپتیک ( پلی اتیلنی) یک واحد پیش تصفیه فاضلاب جهت کاهش بار آلودگی و مواد آلی موجود در فاضلاب و یکی از روش های نخستین تصفیه فاضلاب می باشد.

این دستگاه یا پکیج معمولا جهت تصفیه فاضلاب اجتماعات کوچک و پیش تصفیه فاضلاب بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

سپتیک تانک پلی اتیلن چربی گیر منهول تولید کنندگان سازندگان کارخانه تولید کننده سازنده خرید فروش

طراحی و محاسبه حجم و ظرفیت مخزن سپتیک و چربی گیر پلی اتیلنی دوجداره

 روش محاسبه ظرفیت و حجم سپتیک تانک پلی اتیلن  در زیر برای فاضلاب های بهداشتی ارائه شده است.

 V=2000+C*P

 •  V حجم  بر اساس لیتر
 •  C سرانه تولید فاضلاب در شبانه روز بر حسب لیتر
 •  P نفرات تحت پوشش بر حسب نفر

جهت مشخص کردن ظرفیت سپتیک تانک و چربی گیر دفنی باید حجم فاضلاب روزانه را محاسبه کرد.

حجم فاضلاب انسانی به تعداد افراد تحت پوشش بستگی دارد .

سپتیک معمولا از نظر جنس به چهار دسته تقسیم می شوند:بتنی,آجری,پلی اتیلنی و فایبر گلاس.

اگرچه فرآیند تصفیه آنها با یکدیگر مشابه است اما هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند واز نظر هزینه خرید , سهولت نصب, بهره برداری ,سرعت ساخت,دوام , آب بندی ومقاومت بدنه متفاوت هستند.

جدول سرانه تولید فاضلاب

ردیف محل واحد محدوده مقدار معمول
                                                                                              لیتر در روز
1 واحدهای مسکونی شهری نفر 150-80 120
2 ویلاهای تفریحی نفر 200-120 150
3 ساختمان ها اداری نفر پرسنل 8 ساعته 60-30 50
نفر پرسنل 24 ساعته 100-70 90
4 کارخانه ها و کارگاههای صنعتی نفر کارگر 8ساعته 60-30 50
نفر کارگر 8ساعته با استحمام 120

-90

110
5 کارگاههای ساختمانی نفر پرسنل  8ساعته 80-40 60

فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد تانک پلی اتیلن می شود و از طریق دیواره جدا کننده از بخش دوم مخزن جدا می شود .

این قسمت حجمی معادل 2/3  کل حجم مخزن و تانک را شامل می شود .

با ورود فاضلاب به این بخش از تانک و مخزن مواد معلق به سبب وزن بیشتر در کف مخزن ته نشین می گردند و چربی ها به دلیل وزن کمتر به سمت بالا حرکت نموده و بروی سطح شناور می شوند .

تجمیع مواد ته نشین شده در کف تانک و مخزن باعث ایجاد توده لجن گشته و میکروارگانیسم ها و باکتر ی ها در آن تکثیر یافته و رشد می کنند .

واکنش بیولوژیکی موجود در تانک و مخزن دوجداره باعث می شود که مواد آلی آلاینده تجزیه شده و به مواد معدنی تبدیل شود .

این واکنش باعث تبدیل حجم  لجن به بیو گاز می شود .

بیو گاز تولید شده عمدتا گاز متان و هیدروژن سولفوره می باشد .

گاز متان درون مخازن از طریق ونت که بالای دستگاه تعبیه شده تخلیه می گردد .

سپتیک تانک چربی گیر منهول پلی اتیلن

مزایای مخزن و سپتیک تانک و چربی گیر پلی اتیلنی دفنی دوجداره :

 • مقاومت  برابر خوردگی و شرایط محیطی
 • آب بندی کامل
 • امکان مدفون ساختن
 • سرعت بالا در ساخت , نصب و راه اندازی
 • سبک بودن و سهولت حمل
 • سهولت تخلیه لجن
 • ایزولاسیون کامل
 • عدم نیاز به عملیات ساختمانی

موارد کاربرد سپتیک تانک و چربی گیر دفنی دوجداره 

 • آپارتمانهای اداری و تجاری
 • ساختمانهای مسکونی ویلایی
 • هتلها و مساجد – مسجد
 • مراکز درمانی بیمارستان ها
 • کارخانجات
 • مراکز آموزشی
 • کمپ های کارگری و مهندسی

شرکت آبنوس مکانیک بعنوان شرکت های تولید کننده سپتیک تانک های پلی اتیلن دوجداره دفنی آمادگی لازم جهت ارائه قیمت مناسب و محصول با کیفیت به مشتریان عزیز را دارد.

مشخصات فنی سپتیک تانک ها و مخازن پلی اتیلنی

در سپتیک تانک های پلی اتیلنی از لوله های دوجداره کرتیوپ،اسپیرال و کاروگیت فاضلابی در بدنه اصلی دستگاه استفاده می شود.

تولید کنندگان و سازندگان سپتیک تانکهای پلی اتیلنی با استفاده از ورق های شکل داده شده از همان پروفیل بدنه ، عدسی هایی را در دو سر این لوله ها جوش می دهند تا شکل مخزن بخود گیرد.

بعلت مقطع دایره ای لوله های اسپیرال و کاروگیت،شکل فیزیکی مخزن و سپتیک نیز بصورت استوانه ای خواهد بود.

سپس اتصالات پلی اتیلن بسته به سفارش خریدار در محل مربوطه جوش داده می شود.

این اتصالات ممکن است بصورت فلنجی و یا از خود لوله باشد.

جهت حفظ تعادل دستگاه و جلوگیری از چرخش آن در حمل و نقل و محل نصب، پایه هایی از لوله های پلی اتیلن بر روی دستگاه تعبیه میگردد.

 

جهت تخلیه و شستشوی داخل مخازن سپتیک بر روی دستگاه به تعداد لازم و سفارش خریدار منهول که معمولا بقطر 60 سانتیمتر است و یا طبق سفارش مشتری و خریدار است نصب میگردد که دارای درب آببند نیز می باشد.

ابعاد سپتیک تانک ها و مخازن پلی اتیلن دوجداره دفنی – چربی گیر

با توجه به تنوع در قطر لوله های کاروگیت و اسپیرال، ابعاد مخزن سپتیک می تواند بسیار متنوع و بر اساس سلیقه و شرایط معماری و نقشه های سازه ای خریدار باشد.

تولید کننده و سازنده دسگاه بر اساس فضا و حجم و ظرفیت لازم ، نوع و تیپ دستگاه را طراحی و محاسبه و به مشتری ارائه می دهد.

خریدار بر اساس فضای در نظر گرفته شده در سایت و محل نصب می تواند احجام و ابعاد را تغییر دهد.  (طبق دیتیل و جزئیات سپتیک تانک )

ابعاد روتین و معمول بایستی طوری در نظر گرفته شود که طول دستگاه حداقل دو برابر عرض و یا قطر آن باشد.

بررسی نقشه های سازه و معماری جهت انتخاب دستگاه طبق دیتیل و جزئیات سپتیک تانک و چربی گیر

معمولا تولید کنندگان و سازندگان منابع و مخازن سپتیک پلی اتیلنی کاتالوگی در اختیار شرکت خریدار قرار می دهند که در آن مشخصات فنی ذکر شده است.

در پروژه ها بعلت محدودیت در فضا و محل نصب از نظر معماری و سازه ای ، لازم است تا بهترین محل برای نصب انتخاب شود.

لازم است تا در نقشه های فاز یک ، محل نصب و تمهیدات لازم برای اجرای سپتیک طبق دیتیل و جزئیات سپتیک تانک دیده شود.

متاسفانه بعلت نادیده گرفته شدن این مطلب در نقشه ها هنگام اجرای سپتیک های دفنی به مشکل بر میخوریم.

با توجه به ظرفیت و حجم سپتیک و ابعاد آن لازم است تا قبل از اتمام اسکلت سپتیک به محل انتقال داده شود.

زیرا پس از اتمام ساختمان امکان انتقال و حمل و جابجایی دستگاه سپتیک به محل نصب بخاطر وجود موانع سازه ای و محدودیت ابعادی در بازشو ها وجود ندارد.

زیرا سپتیک تانک معمولا در پایین ترین نقطه و طبقات زیرین ساختمان احداث می شود و انتقال آن به این محل بخاطر ابعاد مشکل می شود.

ظرفیت باربری سپتیک تانک و چربی گیر دوجداره

با توجه به اینکه سپتیک تانک های پلی اتیلن دوجداره لازم است تا در زمین دفن شوند، بایستی مقاومت لازم در خصوص بارهای مرده و زنده از جمله خاک و روسازی و کف سازی را تحمل نمایند.

مهمترین فاکتور در محاسبه و طراحی و انتخاب پروفیل دستگاه،نوع خاک و عمق دفن دستگاه می باشد.

با توجه به این دو پارامتر می تواند بار وارده به بدنه دستگاه را محاسبه و پروفیل دستگاه مشخص گردد تا دیتیل و جزئیات سپتیک تانک مشخص گردد.

محاسبه ظرفیت باربری بدنه دستگاه بسیار حساس و مهم می باشد. زیرا در نظر نگرفتن این مهم سبب میگردد بدنه دستگاه تحمل کافی در مقابل فشار های وارده از طرف خاک و بار های زنده را نداشته و دستگاه دچار آسیب جدی شود.

تدابیر لازم جهت دفن کردن مخازن سپتیک و چربی گیر دفنی

جهت مدفون کردن سپتیک در زمین لازم است تا موارد ذیل را رعایت کنیم:

 • گودبرداری و خاکبرداری اطراف سپتیک طبق دیتیل و جزئیات سپتیک تانک به اندازه 1 متر بیشتر از عرض و طول بخاطر سهولت در نصب
 • پر کردن اطراف سپتیک با خاک نرم سرندی و یا خاک دانه ای مناسب طبق دیتیل و جزئیات سپتیک تانک
 • تحکیم و تراکم خاک فیل شده اطراف سپتیک جهت جلوگیری از نشست های احتمالی آتی
 • در نظر گرفتن بازشو در کفسازی بمنظور دسترسی به منهول های تخلیه و بازرسی
 • عدم انجام کفسازی تا زمانیکه خاک اطراف دستگاه به تحکیم لازم دست نیافته است.
 • آب بستن خاک اطراف دستگاه جهت تحکیم بهتر خاک
 • تراز کردن کف با بتن مگر جهت تراز بودن سپتیک

آیا اجرای ونت هوا برای سپتیک و چربی گیر دفنی ضروری است

با توجه به تولید گازهای فرایند بیهوازی در سپتیک ، لازم است تا این گاز از داخل سپتیک تخلیه گردد.

این کار با تعبیه ونت هوا بر روی دستگاه قابل انجام است.

در صورتیکه این کار در نقشه و طراحی در نظر گرفته نشود گاز ها می توانند از کلکتور و رایزر اصلی به داخل ساختمان وارد شوند و از سیفون های خالی شده به داخل فضای کاربری ورود پیدا کنند.

این ونت می تواند بر روی دستگاه و یا بر روی لوله اصلی ورودی به سپتیک نصب شود و بطور مستقل به پشت بام هدایت شود.

 

اتصالات ممکن بر روی مخازن سپتیک و چربی گیر دفنی دوجداره چیست و چگونه می تواند باشد

 • اتصال از نوع فلنجی با رینگ
 • اتصال از نوع لوله تک جداره پلی اتیلن
 • اتصال از نوع لوله کاروگیت ( با واشر )
 • اتصال از نوع لوله اسپیرال

طراحی ظرفیت سپتیک تانک محاسبه حجم

پله های دسترسی به داخل سپتیک و چربی گیر پلی اتیلنی

جهت دسترسی به منهول ها و داخل سپتیک دفن شده پیش ساخته پلی اتیلنی لازم است تا پله هایی در منهول دسترسی از روی زمین به داخل سپتیک تعبیه شود.

این پله ها به دو شکل می تواند اجرا شود:

 • پله جوشی از جنس بدنه دستگاه
 • پله P.V.C استاندارد منهول

وجود این پله ها در منهول دسترسی بسیار حائز اهمیت است. زیرا جهت شستشو و تخلیه سپتیک لازم است تا اپراتور به داخل مخزن و منبع دسترسی داشته باشد تا بتواند پمپ لجن کش را در آن قرار دهد.

قیمت سپتیک تانک و چربی گیر پلی اتیلنی و پارامتر هایی که باید در قیمت تمام شده در نظر گرفت

پارامتر ها و فاکتور های موثر در قیمت و هزینه تمام شده سپتیک پلی اتیلنی بشرح ذیل می باشد:خرید فروش سپتیک تانک پلی اتیلن از کارخانه تولید کننده سازنده دوجداره دفنی بتونی بتنی فایبرگلاس

 • مواد اولیه گرانول پلی اتیلن
 • نوع پروفیل بدنه اعم از کاروگیت،اسپیرال و کورتیوب
 • هزینه و قیمت حمل از کارخانه تا محل نصب
 • هزینه و قیمت گودبرداری و خاکبرداری
 • قیمت و هزینه پرکردن اطراف دستگاه
 • قیمت و هزینه تحکیم خاک اطراف دستگاه
 • هزینه و قیمت منهول های دسترسی به منهول دستگاه
 • هزینه و قیمت نصب اتصالات ورودی و خروجی

 

 

سپتیک تانک و چربی گیر بتنی

سپتیک تانک بتنی از قطعات بتنی پیش ساخته که بر روی هم سوار می شوند و تشکیل یک مخزن را می دهند ساخته می شود.

در مکانهایی که امکان حمل و نقل نباشد و یا هزینه های اجرای سپتیک تانک و چربی گیر بتنی پیش ساخته میسر نباشد از سپتیک بتنی درجا استفاده می شود.

این سپتیک بصورت منبع و مخزن بتن آرمه و با نقشه طراح و طبق استانداردهای شرکت سازنده و تولید کننده لازم است اجرا شود.

در سپتیک تانک و چربی گیر های بتنی از سیمان تیپ 5 یا ضد سولفات بایستی استفاده شود،زیرا محیط فاضلاب و سپتیک بیهوازی و اسیدی است و خاصیت خورندگی بالایی دارد و به میلگرد ها و آرماتورها آسیب می رساند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تهران مشهد اصفهان تبریز شیراز اهواز قم کرمانشاه ارومیه زاهدان رشت کرمان همدان اراک یزد اردبیل بندر عباس قزوین زنجان خرم‌آباد سنندج گرگان ساری بجنورد بندر بوشهر بیرجند ایلام شهرکرد سمنان یاسوج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *