خانه / دستگاه تصفیه فاضلاب / پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

 دستگاه تصفیه فاضلاب

دستگاه پکیج تصفیه فاضلاب چیست و مبانی طراحی آن چگونه است ؟


بخاطر پيش ساخته و آماده و کوچک بودن این دستگاه تصفیه فاضلاب به اين نوع سيستم ، پکيج گفته مي شود.

معمولا در جاهايي که فاضلاب داراي حجم کم بوده و يا امکان اجراي تصفيه خانه بصورت درجا امکان پذير نباشد از پکیج تصفیه فاضلاب بعنوان تصفیه خانه استفاده مي گردد.

اين تصفیه خانه فاضلاب ممکن است از نوع فلزي يا پلي اتيلن و یا پلیمری يا مصالح ديگر باشد و ساخته و اجرا گردد.

شرکت آبنوس مکانيک از سازندگان و تولید کنندگان این دستگاه و فعال در صنعت تصفیه آب و فاضلاب ،با استفاده از روشهاي نوين تصفيه فاضلاب آماده ساخت،نصب و راه اندازي انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتي و صنعتی با قیمت مناسب در کشور مي باشد.

دستگاه تصفیه فاضلاب پیش ساخته پکیج

دستگاه تصفیه فاضلاب پیش ساخته پکیج


ظرفیت دستگاه تصفیه فاضلاب یا تصفیه خانه  چقدر باید باشد؟

پکیج تصفیه فاضلاب خانگی – بهداشتی در ظرفیت های 5 الی 500 متر مکعب در شبانه روز قابل ساخت و اجرا می باشد.ظرفیت های بالاتر بهتر است در صورت امکان بصورت در جا ساخته شود. زیرا از نظر قیمت تمام شده اقتصادی نمی باشند.ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب با توجه به نفرات تحت شمول طراحی میگردد و میتواند بصورت ماژول بندی نیز اجرا گردد.در ظرفیت های پایین استفاده از پکیج پیش ساخته بسیار مقرون بصرفه می باشد.


متعلقات و تجهیزات عمومی در دستگاه  تصفیه فاضلاب خانگی و بهداشتی شامل چه چیزهایی میشود؟

 • پمپ های لجن کش ایستگاه پمپاژ-پمپ های دارای خرد کن درین قسمت بهتر عمل میکنند.
 • آشغالگیر دستی ریز یا درشت سبدی یا میله ای و چنگک مخصوص-در حجم های بالا از آشغالگیر مکانیکی میتوان استفاده کرد.
 • حوض و مخزن هوادهی و ته نشینی و کلرزنی و هاضم لجن
 • بلوئر هوادهی ( پمپ باد تامین هوای دستگاه تصفیه )
 • دیفیوزر هوادهی درشت یا ریز دانه
 • پمپ برگشت لجن یا ایرلیفت پمپ
 • سیستم کلرزن و میکسر اختلاط
 • جرثقیل ، وینج یا وینچ بالابر آشغالگیر سبدی
 • سرریز های ویناچ


 • این نوع پکیج فاضلاب کوچک براحتی قابل حمل بوده و در سایتهایی که امکان جابجایی دارند گزینه مناسبی خواهند بود.سیستم فرایندی دستگاه تصفیه فاضلاب بطور معمول هوادهی گسترده EAAS می باشد و امکان اجرای هر فرایندی نیز در آنها وجود دارد.در حجمهای کوچک،معمولا از فرایند SBR جهت تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

نیازهای سازه ای برای نصب این نوع تصفیه خانه فاضلاب ، اجرا و ساخت  اتاقک کنترل برای نصب تابلو برق،نصب دستگاه و سیستم کلرزن و نیز فونداسیون زیر پکیج می باشد.در مکانهای سردخیز لازم است تا تدابیر لازم جهت گرمایش لازم پکیج بمنظور دمای مناسب راکتور ، برای فعالیت مفید میکروارگانیزمهای آن دیده و در نظرگرفته شود.

با توجه به اینکه بطور معمول پکیج تصفیه فاضلاب بر روی زمین نصب می گردد ، حتما یک ایستگاه پمپاژ برای انتقال فاضلاب خام از زیر زمین به داخل پکیج لازم می باشد.بدنه پکیج تصفیه فاضلاب فلزی از جنس فولاد ST37 بوده که با پوشش های رنگ صنعتی شامل زینک ریچ ، اپوکسی و یا پلی یورتان محافظت می شود.رنگ ها و پوشش های صنعتی نظیر اپوکسی مقاومت بسیار بالایی در مقابل اسیدی و قلیایی بودن فاضلاب دارند.رنگ آمیزی بایستی پس از سند بلاست کامل سطوح فلزی و طبق شرایط استاندارد و نقشه و مشخصات فنی مشخصه در کاتالوگ شرکت تامین کننده  انجام گیرد.

جهت حفاظت بهتر و بیشتر متعلقات فلزی دستگاه تصفیه فاضلاب فلزی پیشنهاد این شرکت استفاده از سیستم حفاظت کاتدی می باشد.

بمنظور محافظت بیشتر از بدنه فلزی پکیج فاضلاب فلزی پیشنهاد شرکت آبنوس مکانیک استفاده از سیستم حفاظت کاتدیک برای پکیج می باشد که دوام دستگاه را به مراتب افزایش می دهد .

این امر در ابتدا ممکن است هزینه ای را شامل شود، ولیکن در طولانی مدت یک حاشیه اطمینان از طول عمر دستگاه تصفیه خواهد بود.


ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب فلزی برای تصفیه خانه فاضلاب خانگی یا انسانی

محدودیت ابعادی این پکیج های کوچک بخاطر مسائل حمل و نقل ترافیکی می باشد که نقطه ضعف آن در حجمهای بالای فاضلاب هست که اجبارا یا باید تعداد دستگاه ها اضافه گردد و یا دستگاه بصورت درجا در سایت ساخته شود.

حداکثر عرض ترافیکی برای حمل این پکیج های پیش ساخته 3 متر و ارتفاع 3 متر می باشد و در طول نیز به 12 متر محدود میگردد.

ابعاد پکیج فاضلاب خانگی حتما در پارامتر های طراحی شرکت های سازنده و در ساخت  لازم است مد نظر قرار گیرند.


انواع پکیج تصفیه فاضلاب کوچک خانگی از نظر فرایند تصفیه چیست ؟از نظر فرایندی پکیج های تصفیه خانه پیش ساخته هوازی کوچک به فرایند های EAAS،SBR،MBBR،MBR لجن فعال تقسیم بندی میشوند.از نظر نوع هوادهی به دو نوع هوادهی سطحی و عمقی تقسیم میگردند که شرکت های سازنده پکیج تصفیه فاضلاب معمولا از نوع هوادهی عمقی بسته به ابعاد طرح استفاده می نمایند.

سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی صنعتی
نقشه ساخت بدنه و مخازن پکیج پس از مدل سازی آن در نرم افزار تهیه میشود و هر شرکت مشخصات فنی خاص خود را در کاتالوگ پکیج تصفیه فاضلاب خود شرح می دهد.سیستم هوادهی دستگاه تصفیه فاضلاب معمولا بصورت هوادهی عمقی بوده و توسط دیفیوزر، اکسیژن مورد نیاز حوض هوادهی منتقل می شود.با در نظر گرفتن تدابیر خاص میتوان از هوادهی سطحی نیز استفاده کرد.سیستم گندزدایی معمول برای پساب خروجی نیز معمولا سیستم کلرزن مایع و یا ازن و یا UV می باشد که دبی و ظرفیت آنها بسته به مقادیر پارامترهای طراحی دارد.مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب پیش ساخته بعنوان تصفیه خانه :

 • سرعت در ساخت و نصب و راه اندازی پکیج تصفیه خانگی 
 • سهولت در نگهداری و بهره برداری دستگاه تصفیه فاضلاب
 • کاهش هزینه های عمرانی و ساختمانی پکیج تصفیه فاضلاب اماده
 • قابلیت جابجایی پکیج فاضلاب در مواقع ضروری

براورد هزینه و قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب بهداشتی - انسانی - خانگی – خاکستری – قیمت پکیج تصفیه فاضلاب آماده یا پیش ساخته

هزینه و قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب خانگی برای ظرفیت هر متر مکعب فاضلاب در روز بطور تقریبی برابر 2 میلیون تومان ( 20 میلیون ریال ) می باشد.

یعنی یک پکیج تصفیه خانه فاضلاب برای حجم و ظرفیت  100 متر مکعب در شبانه روز قیمتی معادل 200 میلیون تومان تمام میشود.

این قیمت بر اساس نوع و برند تجهیزات مصرفی مانند بلوئر ، کلرزن و تابلو برق و لوله و اتصالات و شیرآلات مربوطه متغیر خواهد بود.

قیمت و هزینه های حمل و نقل و جابجایی و تخلیه دستگاه بر مبالغ اضافه خواهد شد.

هزینه و قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب معمولا از ساخت درجای تصفیه خانه کمتر است.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بر اساس ظرفیت،متریال و جنس بکار رفته متغیر می باشد.پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی و پلیمری و فایبری – تصفیه خانه فاضلاب کوچک

با توجه به اینکه فلز خاصیت خورندگی دارد می توان در ظرفیت های پایین از پکیج های پلیمری که شامل پکیج های پلی اتیلن و فایبر گلاس می باشد نیز استفاده نمود.این دستگاه تصفیه فاضلاب مقاومت بالایی در مقابل خوردگی دارند و جایگزین مناسبی برای پکیج های فلزی هستند و از نظر قیمتی قابل رقابت هستند.البته همانطور که ذکر شد در ظرفیت های بالا امکان استفاده ازین پکیج های پیش ساخته نیست.زیرا قیمت طرح را افزایش میدهد.پکیج های پلی اتیلنی دوجداره میتوانند در زمین مدفون و دفن گردند و پکیج های فایبرگلاسی نیز میتوانند بر روی زمین نصب شوند که بنابر نظر طراح و قیمت و هزینه های طرح قابل انتخاب است.
پکیج پیش ساخته پلی اتیلن و فایبرگلاس

پکیج پیش ساخته پلی اتیلن و فایبرگلاس


اصول و مبانی طراحی و ساخت فونداسیون لازم جهت نصب پکیج پیش ساخته کوچک تصفیه فاضلاب 

جهت قرار گیری پکیج های تصفیه فاضلاب لازم است تا فونداسیون بتنی مناسب طبق نقشه های تولید کننده و سازنده دستگاه در محل ساخته شود تا دستگاه بصورت تراز نصب شود.این فونداسیون از بتن مسلح بوده و سیمان بکار رفته باید از نوع تیپ 5 یا ضد سولفات باشد.نوع و سایز میلگرد و نقشه های مربوطه توسط شرکت سازنده و تولید کننده و طراح طرح پیشنهاد میگردد.ابعاد فونداسیون در نقشه های طراحی طوری در نظر گرفته شود که از هر طرف 0.5 متر از بعد پکیج بزرگتر باشد.


اصول و مبانی طراحی و ساخت  چاله یا چاهک یا ایستگاه پمپاژ جهت نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و خاکستری

با توجه به اینکه در اکثر موارد فاضلاب قابلیت سوار شدن بر روی ورودی پکیج فاضلابی را ندارد لازم است تا در کنار دستگاه تصفیه یک ایستگاه پمپاژ در نقشه و طرح در نظر گرفته شود تا فاضلاب را به ورودی پکیج پمپاژ نماید.

این ایستگاه پمپاژ میتواند از بتن مسلح و یا بصورت پیش ساخته پلی اتیلن و یا بتنی ( بنا بر قیمت و هزینه و موارد فنی) در نظر گرفته شود.

حداقل دو پمپ یکی در حال کار و یکی استند بای در چاله پمپاژ لازم است قرار گیرند که بصورت اتومات و از طریق فلوتر و شناور برقی بصورت خودکار فاضلاب را به پکیج پمپاژ کنند.هر کدام ازین پمپ ها دارای شیر فلکه و شیر خودکار مجزا باید باشند تا در صورت لزوم بتوان آنها را از مدار خارج و سرویس نمود.تمهیدات لازم جهت دسترسی ساده برای باز و بسته کردن مهره ماسوره یا فلنج هر کدام از اتصالات پمپ ها ضروری است.زیرا این پمپ ها در معرض اشکال زیادی قرار دارند و بطور مداوم بایستی تعمیر و سرویس شوند.
 ایستگاه پمپماژ فاضلاب

ایستگاه پمپماژ فاضلاب


رنگ آمیزی و پوشش رنگ در مخازن پیش ساخته تصفیه خانه فلزی چگونه باید باشد ؟

جهت محاظت فلز بدنه دستگاه فلزی تصفیه خانه از تماس با فاضلاب خورنده،لازم است تا پوشش مناسب از رنگ بر روی سطح فلز اجرا شود.رنگ مناسب برای این تیپ تصفیه خانه ها رنگ اپوکسی یا اپوکسی کولتار  و پلی یورتان می باشد که حداقل باید ضخامتی معادل 250 میکرون برای سطوح در تماس مستقیم با فاضلاب داشته باشد و رنگ مناسب از سازندگان و تولید کنندگان معتبر انتخاب و خرید شود.برای سطوحی که تماس مستقیم ندارند ضخامت رنگ 150 میکرون کافی می باشد.سیستم برگشت لجن در پکیج های فلزی و کامپوزیتی و پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب خاکستری

برای برگشت لجن از هوادهی به مخزن ته نشینی در پکیج تصفیه فاضلاب خانگی ، معمولا از پمپ ایرلیفت که از طریق فشار هوا کار میکند استفاده می شود.

با توجه به مصرف هوا در این پمپ مکانیکی، لازم است تا مقدار ظرفیت هوای مورد استفاده در آن در طراحی بلوئر در نظر گرفته شود.

مقدار هوای ایرلیفت پمپ و مقدار لجن برگشتی باید از طریق شیر فلکه قابل کنترل دقیق باشد.


اصول و مبانی طراحی و ساخت  سیستم هوادهی عمقی ( بلوئر ) در پکیج های پیش ساخته فاضلاب بهداشتی و خاکستری  تولیدی شرکت آبنوس مکانیک

جهت تامین هوای مورد نیاز حوض هوادهی در پکیج تصفیه فاضلاب ، از بلوئر های هوادهی استفاده می شود.مقدار هوای لازم توسط شرکت تولید کننده محاسبه می شود.تمهیدات لازم جهت بلوئر ها موارد ذیل می باشد:
 • لرزه گیر و شاسی مربوطه
 • فیلتر هوای مکش
 • شیر خودکار یا یکطرفه برای هر بلوئر
 • شیر گازی کنترل دبی و جریان
 • پرشر سوئیچ جهت خاموش کردن بلوئر ها در زمان فشار بالای کاری احتمالی
بلوئر هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب


اصول و مبانی طراحی و ساخت سیستم کلرزنی مایع هیپو کلریت کلسیم در پکیج های فاضلابی خاکستری و انسانی یا بهداشتی

جهت گندزدایی پساب خروجی پکیج به سیستم و دستگاه کلرزنی مناسب با در نظر گرفتن تمهیدات زیر احتیاج است:
 • دوزینگ پمپ مناسب با فشار و دبی مناسب تزریق ( مقدار کلر باقیمانده حداقل 1 ppm )
 • سیستم اختلاط کلر جامد با میکسر یا هوا
 • شیر خودکار یا یکطرفه در دهش پمپ تزریق
پکیج کلرزن مایع اتوماتیکمصارف و استفاده مجدد از پساب و خروجی پکیج تصفیه فاضلابی – بازیافت آب چگونه است؟

پساب خروجی تصفیه خانه فاضلاب و پکیج تصفیه فاضلاب کوچک بایستی دارای استاندارد تخلیه به محیط زیست باشند.

در این صورت می توان ازین پساب جهت آبیاری فضای سبز و شستشو استفاده کرد و با بازگشت و بازچرخانی آب در مصرف آب صرفه جویی نمود که از نظر هزینه و قیمت و اقتصاد مهندسی قابل توجیه می باشد.

نکته لازم جهت استفاده از پساب در مصارف آبیاری فضای سبز یا کشاورزی ، مقدار کلر باقیمانده جهت گندزدایی در واحد کلرزنی می باشد.

برای این امر میتوان با هوادهی فاضلاب پس از گندزدایی و میکروب زدایی، کلر باقیمانده آنرا حذف کرد تا ضرری برای گیاهان و فضای سبز نداشته باشد.

جهت به حداقل رساندن مواد معلق و کدورت می توان از فیلتر شنی و کربنی یا دیسکی جهت فیلتراسیون پساب خروجی استفاده کرد.محل مناسب نصب پکیج تصفیه فاضلاب را چگونه مشخص کنیم؟

برای جانمایی دستگاه تصفیه فاضلاب لازم است تا موارد ذیل توسط طراح و سازنده مد نظر قرار گیرد:

 • مسیر  و جهت باد و شرایط جوی جهت عدم انتشار بو در نظر گرفته شود.
 • فاصله مناسب از مکان های عمومی و مسکونی طبق نقشه های معماری  لحاظ گردد.
 • محل نصب ترجیحا بر اساس شیب سایت و توجه به نقشه توپوگرافی طراحی شود تا به پمپاژ فاضلاب خام نیازی نباشد و قیمت تمام شده طرح کاهش یابد.
 • بر اساس تخلیه پساب خروجی به چاه یا مصرف در فضای سبز و یا تخلیه به آب های سطحی محل مناسب تاسیسات بالادستی در نظر گرفته شود.
 • در صورت امکان نصب در فضایی خارج از داخل ساختمان از نظر معماری حتما این کار انجام شود تا بو های نامطبوع وارد ساختمان نشود.مصارف و استفاده مجدد از پساب و خروجی پکیج تصفیه فاضلابی – بازیافت آب چگونه است؟

پساب خروجی تصفیه خانه فاضلاب و پکیج تصفیه فاضلاب کوچک بایستی دارای استاندارد تخلیه به محیط زیست باشند.

در این صورت می توان ازین پساب جهت آبیاری فضای سبز و شستشو استفاده کرد و با بازگشت و بازچرخانی آب در مصرف آب صرفه جویی نمود که از نظر هزینه و قیمت و اقتصاد مهندسی قابل توجیه می باشد.

نکته لازم جهت استفاده از پساب در مصارف آبیاری فضای سبز یا کشاورزی ، مقدار کلر باقیمانده جهت گندزدایی در واحد کلرزنی می باشد.

برای این امر میتوان با هوادهی فاضلاب پس از گندزدایی و میکروب زدایی، کلر باقیمانده آنرا حذف کرد تا ضرری برای گیاهان و فضای سبز نداشته باشد.

جهت به حداقل رساندن مواد معلق و کدورت می توان از فیلتر شنی و کربنی یا دیسکی جهت فیلتراسیون پساب خروجی استفاده کرد.اتاق کنترل در سیستم پکیجی تصفیه خانه فاضلاب خاکستری یا بهداشتی چه ویژگیهایی باید داشته باشد ؟

جهت قرار گیری تجهیزات مکانیکی و برقی شامل کلرزن ، بلوئر ها و تابلو برق لازم است تا این تجهیزات در اتاقک کنترل قرار گیرند تا از معرض عوامل جوی در امان باشند.

این اتاقک میتواند بصورت پیش ساخته مانند کانکس و یا با مصالح بنایی طبق نقشه طراح و سازنده ساخته شود که در صورت پیش ساخته بودن از نظر قیمت اقتصادی تر خواهد بود و توسط طراح و سازنده مشخص و پیشنهاد می شود.

ابعاد اتاق طوری در نقشه ها طراحی شود که امکان دسترسی به تجهیزات ساده باشد.

سیستم ونت مناسب برای این اتاق حتما بایستی در نقشه های اجرایی لحاظ گردد. زیرا بلوئر ها لازم است هوای مناسب در اختیار داشته باشند و نیز گاز کلر بعلت خورنده بودن ممکن است به تجهیزات فلزی آسیب برساند.اصول و مبانی طراحی و ساخت مخزن و حوض متعادل ساز برای دستگاه پیش ساخته تصفیه فاضلاب 

برای تعادل در مشخصات فیزیکی و شیمیایی فاضلاب ورودی به پکیج لازم است تا مخزن متعادل ساز با ظرفیت مناسب طراحی و در نقشه های معماری و سازه نظر گرفته شود تا از شوک های هیدرولیکی و شیمیایی جلوگیری کند.درست است که این واحد در افزایش قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب موثر است ولیکن یک واحد اصلی به حساب می آید.

این مخزن میتواند درجا از مصالح بتنی و یا بصورت پیش ساخته پلی اتیلنی اجرا شود که بصورت مدفون در زمین قرار میگیرد و ایستگاه پمپاژ میتواند قسمتی ازین واحد در تصفیه خانه باشد.

در مراکزی که در فاضلاب آنها چربی و روغن و گریس وجود دارد لازم است تا از یک دستگاه چربیگیر – چربی گیر با ظرفیت مناسب قبل از ورود فاضلاب خام به پکیج استفاده شود.

این چربی ممکن است در سپتیک احتمالی جمع و به تصفیه خانه پمپاژ گردد که فرایند تصفیه خانه را دچار اشکال می کند.

در صورتیکه قبل از تصفیه خانه سپتیک تانک یا مخزن سپتیک وجود دارد لازم است تا در طراحی چربی و روغن حذف گردد.مخزن هاضم لجن در پکیج های کوچک تصفیه فاضلاب فلزی،پلیمری و کامپوزیتی

مخزن هاضم لجن جهت هضم لجن مازاد تصفیه خانه بعنوان یک واحد مستقل در پکیج لحاظ میگردد.

درین واحد لجن مازاد هضم و آبگیری میگردد که بطور متناوبی لازم به تخلیه دارد.

یک خط مستقل از حوضچه ته نشینی لجن برگشتی را به این واحد هدایت میکند.

در صورت حذف این واحد ، قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب کاهش پیدا خواهد کرد،منتها لجن مازاد لازم است از مخازن هوادهی به بیرون تخلیه شود.مبانی طراحی و مونتاژ پمپ های مستغرق فاضلابی در ایستگاه پمپاژ

جهت انتقال فاضلاب خام به دستگاه تصفیه از پمپ های مستغرق فاضلابی استفاده میشود.

این پمپها بایستی طبق دستورالعمل شرکت سازنده و تولید کننده نصب شود.

حداقل تعداد لازم پمپ برای هر پکیج دو عدد می باشد و لازم است تا حداقل یک پمپ بصورت استند بای در نظر گرفته شود و هر پمپ ظرفیت کامل پمپاژ را بطور مستقل داشته باشد و از سازندگان معتبر خریداری شود.

این پمپها لازم است تا دارای شیر خودکار یا یکطرفه و شیر فلکه مستقل باشند تا در صورت نیاز بهره بردار بتوان آنها را جهت سرویس و نگهداری از کلکتور جدا کرد.پایپینگ و لوله ها و اتصالات و شیرآلات مناسب پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

بطور معمول لوله های مناسب بخش های مختلف پکیج های فاضلابی بشرح ذیل توصیه میشوند تا مد نظر طراح در طراحی قرار گیرد:

 • لوله های انتقال هوا از بلوئر ها به مخزن هوادهی از جنس کربن استیل یا گالوانیزه و از سازندگان معتبر تهیه شود.
 • لوله های مستغرق در فاضلاب شامل لوله های رابط از کلکتور هوادهی تا سر دیفیوزر ها از جنس پلی پروپیلن و یا گالوانیزه باشد.
 • مابقی لوله ها از جنس کربن استیل و یا گالوانیزه باشد.دستگاه تصفیه فاضلاب خاکستری چیست؟ قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب خاکستری چقدر است ؟ 

برای تصفیه فاضلاب خاکستری نیز میتوان از این دستگاه استفاده نمود.

در طراحی تصفیه آب خاکستری خانگی نیز مانند فاضلاب خانگی می تواند در پکیج تصفیه فاضلاب خانگی مورد پالایش قرار گرفته و از پساب آن استفاده کرد.

با توجه به آلودگی کمتر فاضلاب یا آب خاکستری نسبت به فاضلاب بهداشتی یا انسانی قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب خاکستری نسبت به آن کمتر بوده و مقرون به صرفه است.بهره برداری و نگهداری از دستگاه تصفیه فاضلاب خانگی فلزی و پلی اتیلنی و فایبرگلاس چگونه باید باشد ؟

در دوره بهره برداری این دستگاه ها لازم است تا موارد ذیل رعایت گردد:

 • تمیز نمودن متناوب آشغالگیر
 • بازرسی پمپ ها و فلوتر ها طبق دفترچه و دستورالعمل بهره برداری شرکت سازنده
 • چک کردن روزانه مقدار لجن فعال حوض و مخزن هوادهی MLSS
 • چک کردن روزانه کلر باقیمانده
 • روغن کاری و گریس کاری با گریس پمپ و تعویض فیلتر های بلوئر ها
 • چک کردن تابلو برق و آمپر کشی تجهیزات الکتریکی طبق کاتالوگ و دفترچه بهره برداری
 • چک کردن میزان برگشت لجن طبق دفترچه بهره برداری ارائه شده توسط طراح طرح
 • چک کردن پارامتر های پساب خروجی با استاندارد های محیط زیست طبق دفترچه بهره برداری ارائه شده توسط سازندگان دستگاه
 • شستشوی دوزینگ پمپ تزریق کلرزنی و شیر آلات مربط به آن طبق دستورالعمل سازندگان دستگاه
 • تمیز کردن سرریز ها و محیط تصفیه خانه
ملاحظات لازم در خصوص خرید و انتخاب تجهیزات و متعلقات و لوازم تصفیه خانه خانگی جهت بهبود در بهره برداری

 • تجهیزات الکتریکی نظیر پمپ،بلوئر،کلرزن و تابلو برق دارای لوازم یدکی و مصرفی و خدمات پس از فروش و از سازندگان معتبر تهیه شود.
 • شیرآلات و اتصالات استاندارد و دارای لوازم یدکی شرکت سازنده باشد.
 • دیفیوزر ها قابل شستشو و تعویض باشند.

این موارد توسط سازنده طبق کاتالوگ دستگاه ها رعایت شود.لوازم آزمایشگاهی مورد نیاز جهت بهره برداری تصفیه خانه خانگی چیست؟

 • استوانه مدرج با ظرفیت 1000 cc
 • BOD متر
 • COD متر
 • دستکش و ماسک
 • کیت اندازه گیری کلر باقیمانده
 • کیت اندازه گیری اکسیژن محلول DO

این لوازم بعلت حساس بودن بهتر است از سازندگان و تولید کنندگان معتبر تهیه شود.نکاتی مهم که قبل از ساخت و خرید دستگاه تصفیه فاضلاب باید خریدار به آن توجه کند چیست ؟

قبل از هرگونه خرید دستگاه پکیج فاضلاب خانگی موارد ذیل را مد نظر قرار دهید:

 • تجهیزات الکترومکانیکال مانند پمپ ها،بلوئر ها،دوزینگ پمپ کلرزنی از برند های معتبر خریداری شود.قیمت دستگاه تصفیه فاضلاببیشتر شامل این موارد میگردد.
 • گارانتی و خدمات پس از فروش از فروشنده توسط خریدار گرفته شود.
 • فروشنده موظف به اخد تاییدیه محیط زیست به خریدار می باشد.
 • حداقل بمدت کوتاه فروشنده یا سازنده دستگاه وظیفه بهره برداری دستگاه را بر عهده بگیرد تا درین مدت خریدار آموزش لازم درین خصوص را کسب کند.
 • نقشه ازبیلت طرح از فروشنده درخواست شود.
شرح خدمات شرکت:

شرکت آبنوس مکانیک از پیمانکاران و سازندگان معتبر صنعت آب و فاضلاب بعنوان مهندسین مشاور و مجری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب با ارائه روش های نوین ،آماده ساخت و مدلسازی نرم افزاری و نیز فروش پروژه ها با محاسبات و مبانی طراحی طبق ضوابط و با عملکرد مناسب سیستم ها در ظرفیت های مختلف می باشد.دستگاه تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

خصوصیات پکیج‌های کامپوزیتی تصفیه فاضلاب شرکت مهندسی آبنوس مکانیک

 •   قیمت پایینتر نسبت به تصفیه‌خانه های بتنی و پکیج‌های فلزی
 •  عدم زنگ‌زدگی و خوردگی
 •  قابلیت دفن کل پکیج در زمین
 •  عدم نیاز به تخلیه و رنگ‌آمیزی دوره‌ای
 •  وزن بسیار کمتر نسبت به پکیج‌‌های فلزی
 •  حمل آسان به دلیل امکان مونتاژ در محل
 •  طراحی اختصاصی براساس پارامترهای کمی و کیفی
 •  دارای گارانتی 5 سال و طول عمر بالای 50 سالپکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی یا پلیمری – دستگاه تصفیه فاضلاب از نوع پیش ساخته

در پکیج های پیش ساخته و آماده تصفیه فاضلاب بهداشتی و یا صنعتی از مخازن پلیمری استفاده میشود.

تمامی واحد های فرایندی قابل طراحی با استفاده ازیت مواد هستند که مزایای آن در قبل ذکر شده است.

تصفیه خانه های کوچک با استفاده ازین مواد بسیار سبک و قابل جابجایی و با دوام بسیار بالا هستند.


خدمات در شهر های تهران ، مشهد ، اصفهان ، تبریز ، شیراز ، اهواز ، قم  ، کرمانشاه ، ارومیه ، زاهدان ، رشت ، کرمان ، همدان ، اراک ، یزد ، اردبیل ، بندر عباس ، قزوین ، زنجان ، خرم‌آباد ، سنندج ، گرگان ، ساری ، بجنورد ، بندر بوشهر  ، بیرجند ، ایلام ، شهرکرد ، سمنان ، یاسوج ، کیش ، قشم ، خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.