خانه / مقالات / پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی


كامپوزيت ها مواد چند جزئي هستند كه خواص آن ها از هر كدام از اجزاء بهتر است.

ضمن آنكه اجزاي مختلف، كارايي يكديگر را بهبود مي‌بخشند.

در كامپوزيت هاي پليمري حداقل دو جزء وجود دارد:

 • ۱- فاز تقويت كننده كه درون ماتريس پخش شده است.
  ۲- فاز ماتريس كه فاز ديگر را در بر مي‌گيرد و يك پليمر گرماسخت يا گرمانرم مي‌باشد كه گاهي قبل از سخت شدن آنرا رزين مي‌نامند.

تقسيم بندي‌هاي مختلفي در مورد كامپوزيتها انجام گرفته است كه در اينجا يكي از آنها را آورده‌ايم:

introduction1

دسته‌بندي كامپوزيت‌ها

خواص كامپوزيتها به عوامل مختلفي از قبيل نوع مواد تشكيل دهنده و تركيب درصد آنها، شكل و آرايش تقويت كننده و اتصال دو جزء به يكديگر بستگي دارد.

از نظر فني، كامپوزيتهاي ليفي، مهمترين نوع كامپوزيتها مي باشند كه خود به دو دستة الياف كوتاه و بلند تقسيم مي‌شوند. الياف مي‌بايست استحكام كششي بسيار بالايي داشته، خواص ليف آن (در قطر كم) از خواص توده ماده بالاتر باشد. در واقع قسمت اعظم نيرو توسط الياف تحمل مي‌شود و ماتريس پليمري در واقع ضمن حفاظت الياف از صدمات فيزيكي و شيميايي، كار انتقال نيرو به الياف را انجام مي‌دهد. ضمناَ ماتريس الياف را به مانند يك چسب كنار هم نگه مي‌دارد و البته گسترش ترك را محدود مي‌كند. مدول ماتريس پليمري بايد از الياف پايينتر باشد و اتصال قوي بين الياف و ماتريس بوجود بياورد. خواص كامپوزيت بستگي زيادي به خواص الياف و پليمر و نيز جهت و طول الياف و كيفيت اتصال رزين و الياف دارد. اگر الياف از يك حدي كه طول بحراني ناميده مي‌شود، كوتاهتر باشند، نمي‌توانند حداكثر نقش تقويت كنندگي خود را ايفا نمايند.

اليافي كه در صنعت كامپوزيت استفاده مي‌شوند به دو دسته تقسيم مي‌شوند:

 • الف)الياف مصنوعي
 • ب)الياف طبيعي

كارايي كامپوزيتهاي پليمري مهندسي توسط خواص اجزاء آنها تعيين ميشود. اغلب آنها داراي الياف با مدول بالا هستند كه در ماتريسهاي پليمري قرار داده شدهاند و فصل مشترك خوبي نيز بين اين دو جزء وجود دارد.
ماتريس پليمري دومين جزء عمده كامپوزيتهاي پليمري است. اين بخش عملكردهاي بسيار مهمي در كامپوزيت دارد. اول اينكه به عنوان يك بايندر يا چسب الياف تقويت كننده را نگه ميدارد. دوم، ماتريس تحت بار اعمالي تغيير شكل ميدهد و تنش را به الياف محكم و سفت منتقل ميكند.
سوم، رفتار پلاستيك ماتريس پليمري، انرژي را جذب كرده، موجب كاهش تمركز تنش ميشود كه در نتيجه، رفتار چقرمگي در شكست را بهبود ميبخشد.
تقويت كنندهها معمولا شكننده هستند و رفتار پلاستيك ماتريس ميتواند موجب تغيير مسير تركهاي موازي با الياف شود و موجب جلوگيري از شكست الياف واقع در يك صفحه شود.
بحث در مورد مصاديق ماتريسهاي پليمري مورد استفاده دركامپوزيتها به معناي بحث در مورد تمام پلاستيكهاي تجاري موجود ميباشد. در تئوري تمام گرماسختها و گرمانرمها ميتوانند به عنوان ماتريس پليمري استفاده شوند. در عمل، گروههاي مشخصي از پليمرها به لحاظ فني و اقتصادي داراي اهميت هستند.
در ميان پليمرهاي گرماسخت پلياستر غير اشباع، وينيل استر، فنل فرمآلدهيد(فنوليك) اپوكسي و رزينهاي پلي ايميد بيشترين كاربرد را دارند. در مورد گرمانرمها، اگرچه گرمانرمهاي متعددي استفاده ميشوند، PEEK ، پلي پروپيلن و نايلون بيشترين زمينه و اهميت را دارا هستند. همچنين به دليل اهميت زيست محيطي، دراين بخش به رزينهاي داراي منشا طبيعي و تجديدپذير نيز، پرداخته شده است.

کامپوزیت بصورت زیر تعریف می‌شود: ماده‌ای اطلاق می‌شود که از دو فاز ماتریس و تقویت کننده تشکیل شده باشد و از فاز دوم حداقل به اندازه ۵ درصد استفاده شده باشد. به ترکیب ماتریس با الیاف (یا ماده تقویت کننده) زیر ۵ درصد کامپوزیت گفته میشود.تعریف عمومی مخلوط دو یا چند ماده با ترکیب و خواص معین به طوری که در مجموعه سیستم هر کدام با مشخصات فیزیکی و مکانیکی خاص خود ظاهر می شوند. مهم ترین اختلاف بین آلیاژ ها (مواد تک سازه) و کامپوزیت ها (مواد چند سازه) از همین ویژگی حاصل می شود.

–       کامپوزیت به موادی گفته می‌شود که از یک فاز زمینه و یک تقویت کننده تشکیل شده باشند.

–       تعریف انجمن متالورژی آمریکا : به ترکیب ماکروسکوپی دو یا چند ماده مجزا که سطح مشترک مشخصی بین آنها وجود داشته باشد، کامپوزیت گفته می‌شود.

کامپوزیت از دو قسمت اصلی ماتریس و تقویت کننده تشکیل شده‌است. ماتریس با احاطه کردن تقویت کننده آن را در محل نسبی خودش نگه می‌دارد. تقویت کننده موجب بهبود خواص مکانیکی ساختار می‌گردد. به طور کلی تقویت کننده می‌تواند به صورت فیبرهای کوتاه و یا بلند و پیوسته باشد

 • اصول طراحی و تعیین یک کامپوزیت
  1) باید مصنوعی و ساختگی باشد.
  2) باید ترکیبی باشد از حداقل دو ماده مجزای شیمیایی با یک فصل مشترک واضح که ترکیبات را جدا می کند.
  3) مواد مجزایی که کامپوزیت را شکل می دهند باید بطور سه بعدی ترکیب شوند.
  4) باید برای دستیابی به خواصی که توسط هیچ یک از ترکیبات خاص بدست نمی آید، تولید شود.

 

 • انواع کامپوزیت ها
  بر اساس زمینه فلزی (Metal Matrix Composite)
  غیر فلزی
  پلیمری (Polymer Matrix Composite)
  سرامیکی (Ceramic Matrix Composite)

 

کامپوزیت های زمینه پلیمری قابلیت تولید توسط اکثر روش های تولید، چگالی پایین، خواص مکانیکی خوب شیمیایی  دو نوع مواد پلیمری در کامپوزیت ها بکار می روند که عبارتند از مواد ترمو پلاستیک و ترموست  جهت تولید PMC ها از روش های فشاری، تزریقی، اکستروژن استفاده می شود. معروف ترین آنها پلی اتیلن، پلی استارین، پلی کروکلن و… می باشند.

دسته‌بندی کامپوزیت‌ ها از دیدگاه زیستی

 • 1)   کامپوزیت‌ های طبیعی. مانند استخوان، ماهیچه، چوب و …
 • 2)   کامپوزیت‌ های مصنوعی (مهندسی)

 

دسته‌بندی کامپوزیت‌ های مهندسی از لحاظ فاز زمینه

 • 1)     کامپوزیت‌ های با زمینه سرامیکی  (CMC)
 • 2)     کامپوزیت‌ های با زمینه پلیمری (PMC)
 • 3)     کامپوزیت‌ های با زمینه فلزی (MMC)

 

دسته‌بندی کامپوزیت‌ ها از لحاظ نوع تقویت کننده

 • 1)     کامپوزیت‌ های تقویت شده با فیبر (FRC)
 • 2)     کامپوزیت‌ های تقویت شده توسط ذرات (PRC)
 • 3)      کامپوزیت های سبز (کامپوزیت های زیست تجزیه پزیر)

 

در اینگونه کامپوزیت‌ ها، فاز زمینه و تقویت کننده، از موادی که در طبیعت تجزیه می‌شوند، ساخته می‌شوند. در کامپوزیت‌ های سبز، معمولاً فاز زمینه از پلیمرهای سنتزی قابل جذب بیولوژیکی و تقویت کننده ‌ها از فیبرهای گیاهی ساخته می‌شوند.

مراحل طراحی کامپوزیت ها

 • 1)  گرد آوری اطلاعات در خصوص کاربرد قطعه (نیروهای استاتیک، دینامیک و شرایط محیطی)
 • 2)  مشخصات اولیه قطعه (مواد، ابعاد و چیدمان لایه ها)
 • 3)  زمان و هزینه
 • 4)  بررسی روش های محاسباتی (تحلیل و عددی)
 • 5)  شناسایی روش های ساخت
 • 6)  نحوه مونتاژ (روش های اتصال قطعات)
 • 7)  بهینه سازی (وزن کم، استحکام بالا و هزینه پایین)

خصوصیات پکیج‌های کامپوزیتی تصفیه فاضلاب شرکت مهندسی آبنوس مکانیک

 •   قیمت پایینتر نسبت به تصفیه‌خانه های بتنی و پکیج‌های فلزی
 •  عدم زنگ‌زدگی و خوردگی
 •  قابلیت دفن کل پکیج در زمین
 •  عدم نیاز به تخلیه و رنگ‌آمیزی دوره‌ای
 •  وزن بسیار کمتر نسبت به پکیج‌‌های فلزی
 •  حمل آسان به دلیل امکان مونتاژ در محل
 •  طراحی اختصاصی براساس پارامترهای کمی و کیفی
 •  دارای گارانتی 5 سال و طول عمر بالای 50 سال

تاریخچه کامپوزیت ها

کامپوزيتها (مواد چند سازه ای يا کاهگل های عصر جديد ) دسته ای از مواد پيشرفته ای هستند که در آنها از ترکيب مواد ساده به منظور ايجاد مواد جديد با خواص مکانيکی و فيزيکی برتر استفاده شده است. اجزای تشکيل دهنده ی آن ويژگی خود را حفظ کرده، در يکديگر حل نشده و با هم ممزوج نمی شوند. استفاده از اين مواد در طول تاريخ نيز مرسوم بوده است .از اولين کامپوزيت‌ ها يا همان چندسازه‌های ساخت بشر می‌توان به کاه گل وآجرهای گلی که در ساخت آنها از تقويت کننده ی کاه استفاده می شده است اشاره کرد. هنگامی که اين دو با یکدیگر مخلوط شوند، در نهايت آجر پخته بدست می آيد که بسيار ماندگارتر و مقاوم تر از هر دو ماده ی اوليه يعنی گل و کاه است. قايق‌ هايی که سرخ‌ پوست‌ها با قير و بامبو می‌ساختند و تنورهايی که از گل، پودر شيشه و پشم بز ساخته می‌ شدند و در نواحی مختلف کشورمان يافت شده است، نيز از نخستین کامپوزيت‌ ها هستند. بسياری از نيازهای صنعتی صنايعی مانند صنايع فضايی، راکتورسازی، الکترونيکی و غيره نمی‌توانند با استفاده از مواد معمولی شناخته شده، برآورده شوند.

از جمله قديمي ترين نمونه ی كامپوزيت ها مربوط به افزودن كاه به گل جهت تقويت گل و ساخت آجري مقاوم جهت استفاده در بناها بوده است که قدمت آن به 4000 سال قبل از ميلاد مسيح باز مي گردد. در اين مورد كاه نقش تقويت كننده و گل نقش زمينه يا ماتريس را دارد. ارگ بم كه شاهكار معماري ايرانيان است، نمونه بارزي از استفاده از كامپوزيت ها در قرن های گذشته است. مثال ديگر، تقويت بتن توسط ميله هاي فولادي است كه قدمت آن به سال 0081 ميلادي بر مي گردد. در بتن مسلح يا تقويت شده، ميله هاي فلزي استحكام كششي لازم را در بتن ايجاد مي کنند چرا كه بتن يك ماده ترد بوده و مقاومت كمي در برابر بارهاي كششي دارد. به اين ترتيب بتن وظيفه تحمل بارهاي فشاري و ميله هاي فولادي وظيفه تحمل بارهاي كششي را بر عهده دارند. تاريخچه ی مواد پليمري تقويت شده با الياف به سال 1940 در صنايع دفاعي و به خصوص كاربردهاي هوا-فضا بر مي گردد. به عنوان مثال در سال 1945 بيش از 7 ميليون پوند الياف شيشه به طور خاص در صنايع نظامي، مورد استفاده قرار گرفته است و در ادامه با توجه به مزاياي آنها، به صنايع عمومي نيز راه يافتند.

پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

در پکیج های پیش ساخته و آماده تصفیه فاضلاب بهداشتی و یا صنعتی از مخازن پلیمری استفاده میشود.

تمامی واحد های فرایندی قابل طراحی با استفاده ازیت مواد هستند که مزایای آن در قبل ذکر شده است.

تصفیه خانه های کوچک با استفاده ازین مواد بسیار سبک و قابل جابجایی و با دوام بسیار بالا هستند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *