پکيج‌هاي MBR

پکيج‌هاي MBR
بيوراكتورهاي غشايي موسوم به MBR از جديدترين پديده‌ها و پيشرفته‌ترين دستاوردهاي صنعت تصفيه آب و فاضلاب در دنيا مي‌باشند. اين غشاها شامل ميكروفيلترهاي ويژه‌اي به شكل الياف توخالي با روزنه‌هايي به اندازه كمتر از 1/0 ميكرون مي‌باشند كه قادرند انواع فاضلاب‌هاي بهداشتي و صنعتي را با درجه خلوص بسيار بالا تصفيه نمايند.
سيستم‌هاي MBR دو شکل کلي دارند:
1. ممبران در داخل بيوراکتور غوطه ور است
2. ممبران خارج از بيوراکتور قرار مي گيرد
در نوع اول، ممبران ميکروفيلتراسيون مستقيماً درون راکتور لجن فعال قرار دارد. مدول‌هاي ممبران شامل ممبران‌ها، ساپورت آنها، اتصالات ورودي و خروجي خوراک و يک ساپورت اصلي مي‌باشد. ممبران‌ها در معرض يک خلاء (کمتر از 50 کيلو پاسکال) قرار مي‌گيرند که آب صاف را از درون ممبران‌ها بيرون مي‌کشد در حاليکه جامدات در راکتور باقي مي‌مانند. براي حفظ TSS درون راکتور و براي تميز نگه داشتن سطح خارجي ممبران‌ها، هواي فشرده در پايه مدول ممبران توزيع مي‌شود، همانطور که حباب‌هاي هوا به سطح حرکت مي‌کنند، شستشوي سطوح ممبران رخ مي‌دهد، هوا همچنين اکسيژن کافي را براي تامين شرايط هوازي تامين مي‌کند.
در MBR هاي نوع دوم، لجن فعال از بيوراکتور به ممبران پمپ مي‌شود و موادجامد درون ممبران باقي مانده و فاضلاب صاف خارج مي‌شود. نيروي محرک فشاري است که بوسيله سرعت بالا درون ممبران ايجاد مي‌شود. جامدات باقيمانده در ممبران مجدد به راکتور لجن فعال برگردانده مي‌شوند. ممبران‌ها براي جدا شدن جامدها بطور پريوديک Back wash شده و به صورت شيميايي براي جلوگيري از افت فشار تميز مي شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *