خانه / مقالات / ویژگی های آب مناسب پرورش ماهی

ویژگی های آب مناسب پرورش ماهی

ویژگی های آب مناسب پرورش ماهی

• اکسیژن محلول

میزان اکسیژن محلول در آب با درجه حرارت آب, شوری و غلظت املاح موجود، نسبت عکس دارد و یکی از عوامل مهم در تکثیر ماهیان سرد آبی به شمار می‌آید چراکه این‌گونه از ماهیان در قیاس با ماهیان گرم آبی به اکسیژن محلول بیشتری نیاز دارند.

• PH یا اسیدیته

به‌طورکلی می‌توان گفت اسیدی ته آب‌های طبیعی در حد خنثی قرار دارد. در حال حاضر در بسیاری از کشورها اسیدی و قلیایی شدن آب‌ها درنتیجه آلودگی‌هایی است که به محیط‌های آبی عموم از طریق رودخانه‌ها و دریاچه‌ها وارد می‌شود. میزان PH مناسب برای پرورش اکثر ماهیان در محدوده خنثی یعنی 8-6 قرار دارد.

• شوری و کدورت آب

حداکثر شوری مجاز در مراکز پرورش ماهی باید کمتر از 15 گرم در لیتر باشد. به‌علاوه آب‌های استخرهای پرورش ماهی باید زلال باشد و میزان ذرات معلق برای محیط‌های تکثیر ماهی باید کمتر از 15 میلی‌گرم در لیتر و برای انکوباسیون تخم‌ها باید کمتر از 5 میلی‌گرم در لیتر باشد.

• دی‌اکسید کربن و ترکیبات نیتروژن دار

میزان حلالیت دی‌اکسید کربن در آب نسبت به اکسیژن و نیتروژن بیشتر بوده و همچنین مقدار این گاز به دلیل تنفس موجودات آبزی و اکسیداسیون زیستی مواد آلی در آب بیشتر نیز می‌شود اما درنهایت آب مناسب برای رشد ماهیان باید دی‌اکسید کربنی کمتر از 8 میلی‌گرم در لیتر دارا باشد. نیتروژن نیز به شکل‌های مختلف آمونیاک، نیتریت، نیترات و خود گاز 2N که بی خطرترین شکل آن برای پرورش ماهیان است در آب وجود دارد. به‌طورکلی میزان ترکیبات نیتروژن دار موجود در آب باید در حد کمتر از 1/. گرم در لیتر باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *