فرآیند تصفیه آب خاکستری و دستگاه و سیستم مربوط به آن

فرآیند تصفیه آب خاکستری و دستگاه و سیستم مربوط به آن

تصفیه و جداسازی آب خاکستری تحت مفهوم جداسازی از منبع قرار دارد و یکی از اصلی ترین روش ها در بهداشت محیط زیست است. یکی از مهم ترین فواید جداسازی آب خاکستری از فاضلاب سرویس های بهداشتی کاهش میزان پاتوژن ها در آب خاکستری و ساده نمودن فرآیند تصفیه و استفاده مجدد از آن می باشد.

زمانی که این آب با فاضلاب سرویس بهداشتی مخلوط می شود، به آن فاضلاب شهری یا آب سیاه می گویند و باید در تصفیه خانه های فاضلاب یا توسط تجهیزاتی مانند سپتیک تانک در محل تصفیه شود. اما زمانی که آب خاکستری از فاضلاب شهری جدا شود روش های متنوعی برای تصفیه و استفاده مجدد از آن وجود خواهد داشت.

به دلیل پایین تر بودن میزان آلودگی در اغلب آب های خاکستری نسبت به آب سیاه تصفیه و بازگشت مجدد آنها به سیستم امری به مراتب ساده تر و ارزان تر می باشد. با استفاده از سیستم لوله کشی جداگانه برای آب سیاه و آب خاکستری می توان پس از جمع آوری آب خاکستری خانگی آن را به خانه، باغ یا محل کار خود بازگرداننده و یا در صورت تمایل آن را برای استفاده های آتی ذخیره نمود. در صورتی که اقدام به ذخیره آن نمودید بایستی در کوتاهترین زمان ممکن از استفاده کنید، در غیر این صورت به دلیل وجود مواد آلی در آن، شروع به فاسد شدن و گندیدن خواهد نمود. آب خاکستری ای که به این صورت به سیستم بازگردانده شده است هرگز برای آشامیدن مناسب نبوده اما با انجام چند مرحله تصفیه می توان از آن برای شستشو یا تامین آب فلاش تانک ها استفاده نمود.

فرآیندهای تصفیه مورد استفاده در مورد آب خاکستری اصولی یکسان با فرآیندهای تصفیه فاضلاب دارند با این تفاوت که در مقیاسی کوچکتر (به صورت غیر متمرکز) مورد استفاده قرار می گیرند:
– سیستم های بیولوژیکی مانند تالاب های مصنوعی (Constructed Wetlands) یا دیوارهای سبز (Living walls) و بیوراکتورها یا سیستم های فشرده تری مانند بیوراکتورهای ممبرانی که نوعی فرآیند لجن فعال هستند و در تصفیه فاضلاب نیز کاربرد دارند.
– سیستم های مکانیکی (فیلتر شنی و سیستم های مبتنی بر اشعه UV)
در تالاب های مصنوعی گیاهان از آلاینده های موجود در آب خاکستری مانند ذرات باقی مانده مواد غذایی به عنوان مواد مغذی برای رشد خود استفاده می کنند. هرچند پسماندهای نمک و صابون می توانند برای گیاهان و باکتری ها سمی باشند اما می توان توسط تالاب های مصنوعی و گیاهان آبی مانند علف های آبی و گیاهان خانواده سمار آنها را جذب و غلظتشان را کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *