خانه / دستگاه تصفیه فاضلاب / تصفیه فاضلاب رنگرزی نساجی / تصفیه فاضلاب حاوی رنگ و رنگی

تصفیه فاضلاب رنگرزی نساجی / تصفیه فاضلاب حاوی رنگ و رنگی

تصفیه فاضلاب رنگرزی نساجی / تصفیه فاضلاب حاوی رنگ و رنگی

فاضلاب صنایع رنگرزی و نساجی شامل مواد بسیار آلوده و مضر می باشند که لازم است تا حتما مورد پالایش قرار گیرند.تصفیه فاضلاب رنگرزی نساجی

فاضلاب صنایع نساجی و رنگرزی فاقد مواد لازم برای رشد ارگانیزم ها از قبیل ازت و فسفر بوده و به دلیل ترکیبات رنگی، نیاز به روشهای تصفیه متعددی دارند. در تصفیه فاضلاب نساجی و رنگرزی از روشهای شیمیایی، فیزیکی، الکتروشیمیایی و بیولوژیکی به منظور تولید آب کشاورزی و اخذ تاییدیه محیط زیست استفاده می گردد.

از این رو شرکت آبنوس مکانیک با استفاده از تجربیات خود آماده کمک به صنایع رنگ و نساجی جهت ساخت و نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب این صنایع را دارد.

فرایند های تصفیه فاضلاب های رنگی از نوع شیمیایی بوده و بسته به ماهیت فاضلاب متفاوت خواهد بود.

فرایندهای تلفیقی الکتروکواگولیشن electrocoagulation و ترسیب و لخته سازی از فرایندهای معمول تصفیه فاضلاب حاوی رنگ می باشند.

انعقاد شیمیایی با ستفاده از منعقد کننده های رایج نظیر کلرور فریک و آلوم و انعقاد الکتریکی راندمان بالایی در تصفیه فاضلاب رنگ و رزین دارند و می توانند در این راستا مورد استفاده قرار گیرند.

پساب خروجی استاندارد تخلیه به محیط زیست را خواهد داشت.

 

 

نوع فاضلاب
فاضلاب صنعتی
اصول طراحی و انواع روش ها و فرایند های تصفیه فاضلاب
فیزیکی و شیمیایی با انعقاد الکتریکی یا رزینی تبادل یونی
جانمایی پلان پکیج دستگاه و سیستم و مشخصات فنی
در نزدیک ترین نقطه به محل دفع و تخلیه
هدف و دلایل اهمیت تصفیه فاضلاب کارخانه صنایع رنگ
بسیار بالا
ایمنی و استاندارد های تصفیه فاضلاب و پساب و موارد مصرف استفاده مجدد
طبق استاندارد تخلیه به محیط زیست-آبهای سطحی یا چاه یا آبیاری
راندمان واحد ها و اجزای راکتور تصفیه فاضلاب
راندمان تصفیه 90 درصد
راه اندازی و طرز راهبری و بهره برداری تجهیزات  پروژه تصفیه خانه فاضلاب صنایع رنگ
طبق دفترچه بهره برداری و شاخص های استاندارد محیط زیست و دوره آموزشی

 

 

 

نحوه تولید فاضلاب در کارخانجات نساجی و رنگرزی
فاضلاب صنایع نساجی در بخش های شستشوی اولیه، رنگرزی، سفید کردن و تکمیل پارچه تولید می گردد. مهمترین مواد اولیه در صنایع نساجی شامل پشم، پنبه و الیاف مصنوعی می باشد. انواع رنگ های به کار رفته در فرایند رنگرزی نیز شامل، رنگهای اسیدی، آزوئیک، قلیایی، دیسپرس، گوگردی و موردان می باشد. این رنگ ها ترکیبات معدنی بسیار زیادی داشته و میزان BOD (اکسیژن خواهی بیولوژیکی) کمی دارند اما به لحاظ COD (اکسیژن خواهی شیمیایی) بسیار بالا می باشند.
در بخش رنگرزی یک کارخانه نساجی، تعدادی پاتیل وجود دارد که در شروع کار، الیاف با رنگهای روشن در آن، آماده می شوند و به تدریج با افزایش رنگ محلول پاتیل، الیاف با رنگهای تیره ماننده سرمه ای و مشکی در آن  رنگرزی می شوند. در انتهای کار نیز، آب باقی مانده در پاتیل به صورت فاضلاب دفع می گردد که به شدت اسیدی بوده و مواد معدنی و رنگی فراوانی دارد.
از دیگر نقاط تولید فاضلاب در کارخانجات نساجی، بخش شستشوی اولیه الیاف، پشم یا پنبه می باشد که حجم بسیار زیادی داشته و حاوی چربی، ذرات معلق و دترجنت می باشد. به طور کلی به ازای رنگرزی 1 کیلوگرم الیاف در حدود 50 لیتر آب مصرف می گردد.

تصفیه فاضلاب رنگرزی نساجی

روش های تصفیه فاضلاب صنایع نساجی و رنگرزی
مشابه با اکثر پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی، در تصفیه فاضلاب نساجی و رنگرزی دو بخش عمده تصفیه شیمیایی، فیزیکی و سپس تصفیه بیولوژیکی قرار دارد.
در تصفیه فیزیکی و شیمیایی فاضلاب نساجی و رنگرزی با توجه به TSS و کدورت بسیار بالا از روشهایی مانند انعقاد الکتریکی یا انعقاد شیمیایی به منظور حذف رنگ و ذرات معلق استفاده می شود. در این روشها پساب به منظور تصفیه بیولوژیکی آماده می شود. باید توجه نمود که حذف رنگ و مواد سمی در واحدهای هوازی و بی هوازی به سختی انجام می گیرد و لذا استفاده از روشهای شیمیایی و فیزیکی در تصفیه پساب نساجی و رنگرزی امری ضروری است.

کاربردهای تصفیه فاضلاب نساجی و رنگرزی
مهمترین دلایل استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب نساجی و رنگرزی استفاده از پساب تصفیه شده در صنایع کشاورزی و اخذ تاییدیه محیط زیست در این خصوص می باشد. اما در صورت نیاز می توان آنرا را به آبهای سطحی و یا چاههای جاذب برگرداند.
در برخی از کارخانجات به دلیل کمبود آب، از پساب تصفیه شده در خط تولید استفاده می گردد. بدین منظور تصفیه تکمیلی فاضلاب به روشهایی مانند استفاده از UF (اولترافیلتراسیون) و یا RO (اسمز معکوس) ضروری است. باید توجه نمود آب ورودی به واحد رنگرزی در یک کارخانه نساجی بایستی شوری یا همان هدایت الکتریکی پایینی داشته باشد تا عملیات رنگرزی بدون وجود یونهای مزاحم با بهترین راندمان ممکن انجام گردد. بنابراین در صورتی که بخواهیم از پساب تصفیه شده در واحد رنگرزی استفاده کنیم، توجه به این مساله ضروری است.

 

شرح خدمات شرکت:

شرکت آبنوس مکانیک از پیمانکاران و سازندگان معتبر صنعت آب و فاضلاب بعنوان مهندسین مشاور و مجری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب با ارائه روش های نوین ،آماده ساخت و مدلسازی نرم افزاری و نیز فروش پروژه ها با محاسبات و مبانی طراحی طبق ضوابط و با عملکرد مناسب سیستم ها در ظرفیت های مختلف می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *