خانه / دستگاه تصفیه آب / دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی ، میگو و آبزیان

دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی ، میگو و آبزیان

چگونه یک " دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی  " مناسب خریداری کنیم ؟

در این مقاله سعی داریم شما را با  دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی قزل آلا و میگو و آبزیان دریایی آشنا نماییم.

با توجه به تامین مایحتاج غذایی امروز روز  بشر شاهد رشد صنایع آبزی پروری و پرورش ماهی و میگو در سرتاسر جهان می باشیم. با توجه به منابع آبی کم جهت این صنعت حیاتی لازم است  به منظور  بالا بردن کمی  رشد آبزیان و نیز کیفیت محصول و همچنین محافظت آنها در مقابل عوامل بیماری زا از سیستم ها و دستگاههای تصفیه مناسب استفاده نمود.

تنظیم مقدار اکسیژن محلول در آب، حذف میکروب ها و ویروس ها، حذف مواد زائد و سمی و فضولات  از مهمترین اهداف در تصفیه فاضلاب پرورش ماهی قزل آلا  و  و آبزیان می باشد.آب استخر های پرورش ماهی همیشه دست خوش تغییرات فیزیکی و آلی و معدنی زیادی قرار میگیرد.

جهت رشد و تکثیر مناسب در مزرعه پرورش ماهی پارامتر هایی نظیر مقدار اکسیژن محلول ، شوری ، ترکیبات نیتروژن دار  ، دی اکسید کربن ، کدورت و دمای آب بسیار مهم می باشد.جهت متابولیسم درون سلولی آبزیان و ماهی های قزل آلا نیاز به اکسیژن محلول دارند بسته به نوع ماهی مقدار اکسیژن متفاوت میباشد.
مقدار ph آب پرورش ماهی نیز باید عددی بین ۶ تا ۸ باشد  و نیز بایستی شوری آب کنترل گردد.مقدار دی اکسید کربن و نیتروژن نیز باید تولید کنترل گردد که به مقدار سمیت کشنده برای آبزیان نرسد.
تصفیه آب پرورش ماهی

تصفیه آب پرورش ماهی

در صورتی که سیستم پرورش آبزیان و ماهی ها مدار بسته باشد مشکلات افزایش غلظت مواد آلاینده بسیار بیشتر مشاهده می شود.جهت تامین اکسیژن مورد نیاز حوض های پرورش ماهی از پمپهای هواده استفاده می‌شود که این پمپ‌های هواده اکسیژن مورد نیاز آبزیان را در داخل آب تامین می کند. این اکسیژن همچنین اکسیژن مورد نیاز برای رشد و فعالیت میکروبهای هوازی را نیز مهیا می سازد که باعث می‌شود تا میکروبها و باکتریها و قارچها در محیط رشد و تکثیر نمایند و لازم است برای کنترل و تصفیه  آنها تدبیری اندیشیده شود. 

بعلت وجود فضولات آبزیان در مخازن و منابع پرورش ماهی قزل آلا و تولید مواد خطرناک در آب لازم است تا همیشه این آب مورد تصفیه قرار گیرد تا بهترین راندمان و نرخ تولید در مزارع حاصل شود.

از اینرو لازم است تا فضولات که شامل مواد آلی خطرناکی هستند از محیط رشد آبزیان و ماهیان خارج گشته و مورد پالایش قرار گیرد و سپس به حوضچه های پرورش بازگردانده شود.

بنابراین لازم است تا فیلتر و دستگاه مناسب متناسب با استخر در نظر گرفته شود.

این دستگاه تصفیه آب استخر پرورش ماهی قزل آلا در خارج استخر ها و حوضچه ها  قرار گرفته و بصورت مداوم آب استخر ها را پالایش میکند و به حوضچه بر میگرداند.

فرایند های لازم شامل فرایند بیولوژیکی و فیزیکی می باشد.در این دستگاه تصفیه اب برای پرورش ماهی ، امونیاک و نیترات حذف میگردد.

برای تصفیه فیزیکی اولیه لازم است تا از فیلتر درام استفاده شود.این فیلتر آلودگیهای معلق و کلوئیدی را از پساب حذف می نماید و بسته به مش آن می تواند تا 30 میکرون ذرات را تصفیه نماید.شایان ذکر است درام فیلتر فقط یک تصفیه کننده فیزیکی است و تاثیری در آلودگیهای محلول نظیر آمونیاک ، نیتریت ، نیترات و یا میکروبی ، ویروسی و قارچ ندارد.

درام فیلتر پرورش ماهی


ازن زنی نیز می تواند در جهت گندزدایی و نیز حذف آمونیاک از محیط رشد آبزیان مورد استفاده قرار گیرد.علاوه بر این می توان از بیوفیلتر های هوازی و بیهوازی جهت حذف نیترات و نیتریت استفاده نمود.

مقدار ازن بایستی طوری لحاظ شود تا باکتری های داخل استخر به صفر نرسد  و  مقداری آلودگی میکروبی حتما در حوضچه ها وجود داشته باشد.ازن ژنراتور های صنعتی میتوانند گزینه مناسبی برای این کار باشند. در مقابل ازن ژنراتور های با تامین اکسیژن از طریق اکسیژن ساز های طبی هم وجود دارند که صرفه اقتصادی بهتری دارند ، ولی در طولانی مدت هزینه های بیشتری را به مجموعه تحمیل می نمایند.

دستگاه ازن زن پرورش ماهی ازن ژنراتور


قیمت یک پکیج برای تصفیه اب پرورش آبزیان بر اساس مقدار آب مصرفی و برگشتی و نیز استفاده از برند های مختلف در تجهیزات اساسی نظیر ازن زن و درام فیلتر متفاوت خواهد بود.

بیشترین مشکل و معضل حال حاضر مراکز و مزارع پرورش ماهی و آبزیان استفاده نا مناسب از تجهیزاتی است که هزینه های بالایی برای آنها پرداخت نموده اند. بعنوان مثال سایز مش فیلتر درام یا یا نامناسب انتخاب کرده اند و یا شرکت های سازنده جهت سود آوری بیشتر عمدا سایز درام را بر خلاف عرف تغییر مید هند.طراحی نادرست نازل ها و نحوه قرار گیری آنها و نیز نوع سیستم دورانی تسمه ای و یا چرخ دنده ای فیلتر درام نیز بسیار حائز اهمیت می باشد و می تواند هزینه های بسیار بالایی را در زمان بهره برداری به خریدار تحمیل نماید.


این موارد در زمینه دستگاه های ازن ژنراتور نیز به وفور دیده می شود. مقدار و میزان ازن تولیدی واقعی دستگاه بایستی قبل از خرید  و تحویل ، توسط سنسور های مخصوص چک شوند تا گرماژ واقعی ازن تولید دستگاه مشخص شود. بسیار شایع است که دستگاه های تحویلی به خریداران دارای ظرفیت تولید مناسب نیستند که بر اثر استهلاک و مرور زمان این اثر دو چندان می شود.

نوع دستگاه ازن ژنراتور بسته به فرایند تولید ازن متفاوت می باشد. ممکن است ازن بر مبنای قوس الکتریکی و یا بر اساس لامپ یو وی UV تولید گردد. برای این دستگاه میتوان از دستگاه تولید اکسیژن ( اکسیژن ساز ) نیز استفاده نمود تا غلظت ازن تولیدی بالاتر رود که قیمت و مشخصات فنی هر کدام با دیگری متفاوت بوده و مزایا و معایب خود را دارد.در نظر داشته باشید که قیمت پایینتر ملاک مناسبی در انتخاب یک دستگاه حساس و خاص مثل ازن ژنراتور برای تصفیه اب استخر پرورش ماهی نیست.

به یاد داشته باشید که هزینه مشاوره و زمانی که شما قبل از خرید برای مطالعه یک دستگاه میگزارید تضمین کننده یک سیستم امن و پایدار در آینده خواهد بود. 

برای مشاوره با ما تماس بگیرید تا آخرین اطلاعات را با شما به اشتراک بگزاریم.

خدمات در شهر های تهران ، مشهد ، اصفهان ، تبریز ، شیراز ، اهواز ، قم  ، کرمانشاه ، ارومیه ، زاهدان ، رشت ، کرمان ، همدان ، اراک ، یزد ، اردبیل ، بندر عباس ، قزوین ، زنجان ، خرم‌آباد ، سنندج ، گرگان ، ساری ، بجنورد ، بندر بوشهر  ، بیرجند ، ایلام ، شهرکرد ، سمنان ، یاسوج ، کیش ، قشم ، خواهد بود.

5 نظرات

  1. جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

  2. از سایت خوب تان ممنونم ! جالب بود !

  3. خوبه ولی مطالب اکثراکلی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.